economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Protestocular Anayasa Mahkemesini Lağım Suyu İle Boyadı

Protestocular Anayasa Mahkemesini Lağım Suyu İle Boyadı
A- A+ A

Günlerdir endişeyle beklenen Kosovalı muhalefet partilerinin protesto gösterisi ilginç eylemlere sahne oldu. Göstericiler Anayasa Mahkemesinin duvarlarını lağım suyu ile siyaha boyadı.

Kosova parlamentosundaki üç muhalefet partisi tarafından örgütlenen protesto gösterisinde Kosova’nın 3 ayrı kurumu, protestocuların farklı eylemlerine hedef oldu. Başkent Priştine’nin ana meydanından yürüyüşle başlayan protesto gösterilerinin ilk durağı Kosova Anayasa Mahkemesi oldu. Kosova Anayasa Mahkemesi Başkanı Enver Hasani’nin istifasını talep eden protestocular mahkeme binasının duvarlarını lağım suyu ile siyaha boyadı. Mahkeme binası avlusunda konuşlu olan özel polis birimleri ise olaya müdahale etmedi.

Muhalefet partilerinden Nisma lideri Fatmir Limaj, İHA mikrofonuna yaptığı açıklamada, protesto gösterisinin sloganının, “İktidarın devleti ele geçirmesinden kurtarmak” olduğunu hatırlatarak, iktidardaki partilerin gasp ettikleri kurumlardan el çekmelerini istedi.

Daha sonra elektrik fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek için Elektrik Dağıtım şirketi KEDS’e yönelen protestocular, elektrik sayaçlarını bina önünde bırakarak, elektriğe yapılan zamları kınadı.

Muhalefet partilerinden Vetëvendosje Hareketi lideri Visar Ymeri, İHA’ya yaptığı açıklamada, gösterinin amacının devletin gaspçılardan kurtarılması olduğunu belirterek, iktidarın kötü yönetimine karşı olduklarını kaydetti.

Protesto gösterisinde beklenen kalabalığın olmadığı gözlendi. Polise göre 2 bin 500, muhalefete göre ise 10 bin kişinin katıldığı protesto gösterisinin diğer bir hedefi, Kosova devlet radyo ve televizyon kurumu RTK oldu. RTK avlusunda konuşlu olan polis, göstericilerin büyük bir megafon maketini RTK avlusuna yerleştimesine izin verdi.

Protestocular daha sonra İskenderbey meydanında toplandı. Muhalefet liderleri tarafından yapılan konuşmalarda, taleplerin yerine getirilmesi için hükümete 2 haftalık süre tanındı.

Kosova Anayasa Mahkemesi Başkanı, Adelet Bakanı ve RTK yönetiminin istifaları, elektrik fiyatlarına yapılan zamların geri alınması, Trepçe madenlerinin statüsünün belirlenmesi, Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması kararının geri alınması, Savaş Suçları Mahkemesi’nin kurulmaması gibi taleplerin ortaya atıldığı protesto gösterisinin sonunda Başbakanlık binasını çevreleyen parmaklıklara Sırp Belediyler Birliği’nin kurulmaması için afiş asıldı. Protesto gösterisi olaysız bitti.

http://www.aygazete.com/dunya-haberleri/protestocular-anayasa-mahkemesini-lagim-suyu-ile-boyadi-28375