economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kuyap Eğitim Merkezleri Açılışı

Kuyap Eğitim Merkezleri Açılışı
A- A+ A

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman üyesi Faik Yavuz, KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (KUYAP) kapsamında yaklaşık on bin kişiye doğrudan ulaştıklarını belirterek, “2 bin 380 kişi bilinçlendirme ve bilgilendirme toplantılarımıza iştirak etti. 376’si sektörel olmak üzere toplam bin 161 atölye çalışması gerçekleştirdik. 2 bin 182 işveren teorik eğitimlerimize iştirak etti” dedi.

KUYAP Eğitim, Destek ve Koordinasyon Merkezleri’nin açılışı TOBB Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programla gerçekleşti. Programa TOBB Yönetim Kurulu Sayman ve Başkanlık Divanı üyesi Faik Yavuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanı Ömer Ayçiçek, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkan Yardımcısı Andrea Vera, Planet S.A. Proje Direktörü Petros Catsis, oda başkanları, meclis başkanları ve diğer yetkililer katıldı. Programda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Sayman üyesi Yavuz, 2001 yılından itibaren Avrupa Birliği projeleri uyguladıklarını ve KUYAP’ı tamamlanma aşamasına geldiklerini belirterek, "Küreselleşme, yeni teknolojiler ve bilgiye kolay erişim gibi faktörler işletmelerimizin hızla rekabet koşullarına uyum sağlayacak biçimde şekillendirilmeleri, başarıyı sağlamak için gerekli unsur haline gelmiştir. Projemizin uygulama sürecinde yaklaşık on bin kişiye doğrudan ulaştık. 2 bin 380 kişi bilinçlendirme v e bilgilendirme toplantılarımıza iştirak etti. 376’sı sektörel olmak üzere toplam bin 161 atölye çalışması gerçekleştirdik. 2 bin 182 işveren teorik eğitimlerimize iştirak etti. Bu eğitimleri yerelde, yani işverenlerimize en yakın noktalarda yaptık. 151 işveren ve 151 çalışan çeşitli iş yerlerinde inceleme ve başarı hikayelerini tetkik etme ziyaretine katıldı” diye konuştu.

Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanı Ömer Ayçiçek ise, Türkiye’yi rekabetçi bir aktör haline getirme çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, “Bu kapsamda Türkiye ile Avrupa Birliği’nin 2007-2013 mali işbirliği kapsamında ulusal kaynaklarımızla beraber insan kaynakları bileşenine toplam 560 milyon euro tutarında bir kaynak tahsis etmiştik. Bu kaynağı Bakanlığımız tarafından tüm paydaşların katkılarıyla hazırlanan insan kaynaklarının geliştirilmesi operasyonel programında belirlenen dört öncelik alanı ve on tedbir altında kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz. 2014-2020 yılları arasında uygulanmak üzere eğitim, istihdam ve sosyal politika programı kapsamında ulusal kaynaklarımıza ilaveten 435 milyon euro tutarında bir fon kullanmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkan Yardımcısı Andrea Vera da, 5 milyon euro tutarında bir proje olan KUYAP projesinde 15 büyüme merkezinde işveren ve çalışanlara yönelik eğitim gerçekleştirdiklerini belirterek, çalışanlarların iş dünyasına uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Vera, işçilerin Avrupa’da işverenin ücretini ödediği eğitime katılım oranının yüzde 34 olduğunu belirterek, Türkiye’nin ise Avrupa’da son sırada bulunduğunu ve işçilerin yüzde 6’sının eğitim aldığını kaydetti.

Planet S.A. Proje Direktörü Catsis, iki yıldır yerel düzeyde uyum yeteneğinin geliştirilmesi konusunda yeni eğitim yapıları oluşturulması, eğitim merkezlerinin oluşturulması ve uyumun teşvik edilmesine çalışıldığını belirterek, 15 büyüme merkezinde Türk KOBİ’lerinin desteklendiğini ve amacın yenilikçiliğin ve rekabetin arttırılması olduğunu ifade etti.

Daha sonra proje kapanışı ve eğitim merkezleri açılışı gerçekleştirildi. KUYAP Eğitim Merkezi’nde bilgilendirme yapıldı.

http://www.aygazete.com/ekonomi-haberleri/kuyap-egitim-merkezleri-acilisi-18384
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri