economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Sanayiciden Hükümete "Kkdf" Teşekkürü

Sanayiciden Hükümete "Kkdf" Teşekkürü
A- A+ A

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, çoğunluğu yatırım malı, hammadde ve ara mallarından oluşan 51 ürün grubu ithalatında yüzde 6 oranında uygulanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun sıfırlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

KKDF’nin sıfırlanması kararının, sanayide rekabet gücünü yükselteceğini, yatırımlarda büyük avantaj sağlayacağını belirten Kıvanç, “Sanayiciler ve yatırımcılar olarak önemli mali yükten kurtuluyor, önümüzdeki sürece daha umutla bakıyoruz” dedi.

‘Sanayi sektörüne can suyu’ olarak nitelendirdiği kararın alınmasından dolayı Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile emeği geçenlere teşekkür eden Kıvanç, küresel ekonomik durgunluğun yaşandığı, finansmana erişimin güçleştiği, maliyetlerin yükseldiği bir dönemde alınan bu kararı çok önemsediklerini vurguladı.

Küresel pazarda rekabet gücünün önemine dikkat çeken Kıvanç, şöyle konuştu:

“Sanayicimizin kendi imkanları ile oluşturduğu kredili ve vadeli satın almayı, yüzde 6 gibi bir fona tabi tutmak, maliyetleri artırarak rekabet gücümüzü olumsuz etkilemekteydi. Bir çok üretici fonu ödememek adına vadeli alabileceği ürünleri peşin para ile almak durumunda kalıyor buda şirketlerin finansman yapısını olumsuz etkiliyordu. Kaynak Kullanma Destekleme Fonu’nun kaldırılmasıyla önemli bir mali yükten kurtuluyoruz. Önümüzdeki süreçte finansman maliyetlerini azaltıp, üreticilere alternatif finansman kaynağı yaratacak olan bu uygulamanın sanayimizi ve yatırımları olumlu şekilde etkileyeceğine inanıyoruz.”

http://www.aygazete.com/ekonomi-haberleri/sanayiciden-hukumete-kkdf-tesekkuru-87573
Etiketler: Adana, Adana Haberleri