economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Atila Sertel: "Kamu Görevlisi Değilim Gazeteciyim"

Atila Sertel: "Kamu Görevlisi Değilim Gazeteciyim"
A- A+ A

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle milletvekilliği adaylığı düşürülen Atila Sertel, hukuka inandıklarını ve Anayasa Mahkemesi (AYM)’nden olumlu karar çıkmasını beklediğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den İzmir Milletvekili adayı olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle adaylığı iptal edilen Atila Sertel, Ege TV’de Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne yaptığı başvuru hakkında gelinen süreci anlattı.

Adaylığının iptal gerekçesinin Basın İlan Kurumu’ndan gelen resmi yazıyla geçerliliğini yitirdiğini ifade eden Sertel, hukuka inandıklarını ve Anayasa Mahkemesi (AYM)’nden olumlu karar çıkmasını beklediğini kaydetti. Kamu görevlisi olmadığını, gazeteci olduğunu dile getiren Sertel, şöyle konuştu: "AYM, deneyimli üyelerden oluşuyor. Eminim en doğru kararı vereceklerdir. Ben kamu görevlisi değilim. Devletten maaş almıyorum, ikramiyem yok, primim yok, kadrom yok, sicil dosyam yok, kurumu temsil etme yetkim yok, masam yok, odam yok, emir verdiğim insan yok. Yılda sadece 8 gün genel müdürlük binasına uğruyorum. O da genel kurula katılmak için." Sosyal Güvenlik Kurumu Basın İlan Kurumu’nun geçmişte yerel denetçileri için prim yatırılması gerektiği yönünde bir çağrıda bulunduğunu anlatan Sertel, şunları söyledi: "Ama Basın İlan Kurumu yerel denetçilerinin kurumun bünyesinde tam zamanlı çalışmadığını belirterek, SGK primlerinin ödenmesine gerek olmadığını söyledi. Bütün bunlar açık ve net ortadayken YSK nasıl böyle bir karar verdi anlamadım. İşte bu nedenle adaylığımın iptal gerekçesi geçerliliğini yitirmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin hukuka uygun bir karar vereceğini ve adaylığımı iade edeceğini ümit ediyorum. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Ben siyasi hayatıma devam etmek istiyorum. Çünkü hırsızlık yapmadım, kimsenin hakkını yemedim. Hiç kimsenin hakkına el uzatmadım. Hiç kimse ‘Atila Sertel bilerek ve isteyerek benim hakkımı yedi’ diyemez.”

Sertel, CHP’nin ön seçimde yaklaşık 13 bin üyesinin oyunu alarak aday olduğunu da hatırlatarak, halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/atila-sertel-kamu-gorevlisi-degilim-gazeteciyim-42283
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri