economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Engelli Kadının Tek İsteği Yeşil Kart

Engelli Kadının Tek İsteği Yeşil Kart
A- A+ A

Adana’da babasının 140 metrekare arazisi 140 dönüm yazılmasından, Fransa’da yaşayan bir akrabasının da engelli otomobili hediye etmesinden dolayı hem engelli maaşı hem de Yeşil Kartı iptal edilen yatalak engelli kadın, sürekli kullandığı ilaçları alamaz hale gelince yetkililerden yardım istedi.

Zülfiye Gökmen 38 yıl önce Mehmet (70) ve Emine (60) Gökmen çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Ancak Zülfiye Gökmen 4 yaşında geçirdiği menenjit rahatsızlığı nedeniyle yatağa mahkum yaşamaya başladı. Rahatsızlığı nedeniyle yürüyemeyen Gökmen evden dışarı çıkamaz oldu. Gökmen bin bir güçlükle hastaneye gitmeye başladı. Aile baba Mehmet Gökmen engelli olduğu için onun 3 aydan 3 aya 850 lira maaşı ile geçiniyordu. Bir süre sonra Zülfiye Gökmen’e de engelli maaşı bağlandı. Ayrıca ailenin Yeşil Kart’ı olduğu için kızlarının ilaçlarını rahatlıkla alabiliyorlardı. Ancak Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yaptığı incelmede baba Mehmet Gökmen’in üzerine 140 dönüm arazi, kızın üzerinde de bir otomobil olduğunu tespit etti.

Bu nedenle hem ailenin Yeşil Kartı iptal edildi hem de genç kadının engelli maaşı kesildi. Baba Gökmen yaptığı başvuru sonunda 140 dönüm arazi olduğunu, ayrıca kızının da üzerine otomobil olduğunu öğrendi.

Baba Gökmen yetkililere 140 dönüm arazisinin olmadığını o arazinin hepsinin 140 metrekare olduğunu, kızın arabasını ise hastaneye gidip gelirken zorluk çektikleri için Fransa’dan bir akrabalarının verdiğini söyledi. Ancak ailenin Yeşil Kartı yeniden verilmedi ve engelli maaşı bir daha bağlanmadı. Zülfiye Gökmen ise hastalığından dolayı sürekli ilaç aldığından Yeşil Kartı olmadığı için ilaçlarını alamamaya başladı.

Baba Gökmen bir yanlış anlamadan dolayı kızının maaşının ve Yeşil Kartının kesildiğini belirterek, "Ben evi bir engelli maaşımla geçindiriyorum. Bununla da kızımın ilaçlarını alamıyorum. Engelli maaşından vazgeçtik kızıma Yeşil Kart versinler başka bir şey istemiyorum. Çünkü onun sağlığı her şeyden önemli. Biz aç kalırız ama kızımın ilaçlarını alması lazım" dedi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ise ailenin üzerinde arazi ve otomobil olduğunu bu nedenle yardımların kesildiğini söyledi. Ancak ailenin başvurularının yeniden incelendiği kaydedildi.

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/engelli-kadinin-tek-istegi-yesil-kart-52322
Etiketler: Adana, Adana Haberleri