economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

"Fransız askeri Münbiç'te' iddiası

Türkiye ve Amerika arasında terör örgütü PKK/YPG varlığı nedeniyle sorun olan Münbiç'te Amerikan askerleriyle birlikte devriye gezen Fransız askerlerine ait olduğu iddia edilen görüntüler yayınlandı.

"Fransız askeri Münbiç'te' iddiası
A- A+ A

Türkiye'nin, Münbiç'te bulunan PKK/YPG terör örgütü mensuplarının oradan çıkarılması ve bölge güvenliğinin Amerika ile birlikte sağlanması ile ilgili görüşmeler devam ederken, Afrin operasyonundan sonra Münbiç'e gönderildiği belirtilen ve olup olmadıkları tartışma konusu olan Fransız askerlerinin ilk kez görüntülendiği iddia edildi.

DHA'nın Suriye'deki Kürt ve Arapça yayın yapan sitelerde yer alan görüntü ve fotoğraflara dayandırdığı haberinde, Fransız askerlerinin kent merkezinde ABD askerleri ile birlikte devriye gezdiği bildirildi. Fransa bayrağı asılan zırhlı araçlar ile birlikte ABD askerlerinin yanında devriye gezen Fransız asker sayısının 50 olduğu öne sürüldü. Fransız askerlerin Suriye'nin Tabka, Kobani ve Rakka kentlerinde de görev yaptıkları ifade edildi.

İhlas Haber Ajansı ise ABD ve Fransa askeri birliklerinin Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç şehrine girdiğinin bildirildiğini duyurdu. 
Halep'in doğusundaki Kobani'de bulunan Amerikan üssünden çıkan ABD ve Fransa askeri konvoyu Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç şehrine girdiği bildirildi. 
Yerel kaynaklar, ABD ve Fransa askeri konvoyu 10 Humvees, kısa menzilli roketatar, radar ve iletişim ekipmanları taşıyan 3 kamyon ile ABD ve Fransız askerileri ve orta makineli tüfeklerini taşıyan 4 tekerlekli araçlardan oluştuğunu belirtti. Kaynaklar ayrıca, ABD ve Fransız askeri uçaklarının, Amerikan liderliğindeki DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyon tarafından desteklenen ayrılıkçı milisler tarafından kontrol edilen bölgelerdeki üslerden Menbiç'e gitmeye hazırlandığını bildirdi. 

AA'nın haberine göre, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşları, 29 Mart'ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris'te görüşmüştü. Fransız basını, teröristlerin ifadelerinden yola çıkarak, Macron yönetiminin örgüte destek vadederek Münbiç'e asker göndereceğini yazmıştı. Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklama da "Fransa ve uluslararası toplumun SDG ile Türkiye arasında diyalog kurulmasına aracı olabileceği" belirtilmişti.

Fransız askerleri, zırhlı araçlarıyla ABD askerleri ve YPG/PKK teröristleri eşliğinde Münbiç içinde, Rakka ve Deyrizor'da devriye geziyor. Fransızlar, YPG/PKK'nın konuşlu olduğu noktaları da sık sık ziyaret ediyor.

Son dönemde örgüt elebaşları ile Menbiç'te iki toplantı yaptığı öğrenilen Fransız askerleri, örgüte silah ve ekipman sevk ediyor.

'ABD ile hareket edeceğiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunmuş, "Münbiç'te Fransa veya İngiltere yok, ABD ile beraber hareket edeceğiz. Şu anda böyle gözüküyor." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: enpolitik.com

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/fransiz-askeri-munbicte-iddiasi-51380