economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hakkari'nin Doğal Güzellikleri

Hakkari'nin Doğal Güzellikleri
A- A+ A

Hakkari’de, ‘Ters Laleye Merhaba Doğa Yürüyüşü’ kapsamında doğaseverler kentin güzellikleriyle buluşup, ters laleyi doğal ortamında görme fırsatı yakaladılar.

Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği üyesi ve rehberi Esat Kılınç ve Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emin Yıldırım’ın rehberliğinde düzenlenen yürüyüşe 65 doğasever katıldı. Çözüm süreci ile birlikte Hakkari yöresindeki doğal güzellikleri görmek isteyen doğaseverler, Hakkari Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği’nin düzenlediği ‘Ters Laleye Merhaba Doğa Yürüyüşü’ ile Ağaçdibi Şelalesi gezildikten sonra Üzümcü köyünde bulunan ters lale vadisine geçtiler.

Doğaseverler burada Hakkari’nin nadide çiçeği ters laleyi doğal ortamda görmenin mutluluğunu yaşadılar. Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği üyesi ve rehberi Esat Kılınç, faaliyetlerinde amaçlarının spor yaparken diğer yandan da bölgeyi tanımak ve tanıtmaya çalışmak olduğunu söyledi. Kılıç, “Bu yürüyüşümüzde özellikle Hakkari’nin Cilo Dağları’nda karların erimesiyle ’Ağlayan Gelin’ olarak da bilinen ters laleleri yerinde görmektir. Dünyanın nadide çiçekleri arasında yer alan ve boyları 80 santimetreyi bulan ters laleler, günümüzde de çok değerli olan bir çiçektir. Genelde her dalında en az 5 lalenin büyüdüğü doğa harikası çiçeğin gen merkezi Hakkari ilidir. Kaçak yollarla Avrupa ülkelerinde satıldığı ve buralarda kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanıldığı, hatta süs çiçeği olarak parkları süslemekte olduğu da biliniyor. Öte yandan ters lalelerin son yıllarda koparılarak şehir merkezlerinde satılması bizleri rahatsız etmektedir” dedi.

Hakkari’nin bakir doğasında bir araya gelen doğaseverler, halaylar çekip doğayla baş başa olmanın keyfini çıkardılar. Yürüyüş esnasında katılımcılardan birinin doğum gününün kutlanması ise renkli görüntülere sahne oldu.

Yürüyüş rehberlerinden Emin Yıldırım ise, Ağaçdibi Şelalesi’ne doğru yürüyüş yaptıklarını belirtti. Yıldırım, “Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birisidir. Sadece doğa yürüyüşü değil, kayağından tutun da raftinginden bisikletine kadar bütün faaliyetler için inanılmaz bir bölge, bakir bir bölge, biz elimizden geldiği kadar insanları bu etkinliklere katmak istiyoruz. Bunu da ne kadar büyük oranda gerçekleştirsek ilimizi o kadar iyi tanıtmış oluruz ve buraya gelecek insanların sayısında büyük bir artış sağlamış oluruz” şeklinde konuştu.

Doğaseverler daha sonra hep birlikte halay çektiler.

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/hakkarinin-dogal-guzellikleri-73186