economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Helvacı'da Cemevi İbadete Açıldı

Helvacı'da Cemevi İbadete Açıldı
A- A+ A

İzmir’in, Aliağa ilçesi Helvacı mahallesinde yaptırılan Cemevi törenle açıldı. Yapımına 2011 yılında başlanan ve hayırseverlerin katkılarıyla tamamlanan cemevinin açılış törenine; Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Dernek üyeleri, Mahalle muhtarları, Sivil Toplum kuruluşları, siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Pir Sultan Abdal’ın şiirlerinden dizelerin okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını; Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Şükrü Barut yaptı. Temeli atıldığında bitirilmesine zor gözüyle bakılan cemevini yaşanan bazı zorluklara rağmen 3 yılda tamamlayıp hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Barut, "Alevi, Sünni, Kürt-Türk birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde cemevimizi kurarak bugünlere getirdik. Bu cemevinde Alevi kardeşlerimizin ne kadar katkısı varsa bir o kadar da Sünni dostlarımızın katkıları var. Görüşlerimiz, düşüncelerimiz farklı olabilir. Ancak, karşılıklı saygı çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Ayrımcılık istemiyoruz. Ancak, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz. Devletimizin bu yanlıştan er yâ da geç döneceğine yürekten inanıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından cemevinin yapımında emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Sonra cemevinin açılış kurdelesini dua eşliğinde kesen Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, cemevinin hayırlara vesile olmasını dileyerek, birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini söyledi.

Törenin ardından sırasıyla sahneye çıkan sanatçılar; Gani Pekşan, Ali Musa Tunç, Menlan Küçük ve Dertli Divani türküler söyledi. Törenin bitiminde konuklara pilav, kavurma ve ayran ikram edildi.

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/helvacida-cemevi-ibadete-acildi-74499
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri