economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Prof. Dr. Acar, 10 Bağımsız Uzmandan Biri Olarak Grevıo Üyeliğine Seçildi

Prof. Dr. Acar, 10 Bağımsız Uzmandan Biri Olarak Grevıo Üyeliğine Seçildi
A- A+ A

Dışişleri Bakanlığı, Prof. Dr. Ayşe Feride Acar’ın 10 bağımsız uzmandan biri olarak GREVIO üyeliğine seçildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında 2011 yılında İstanbul’da imzaya açılan kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin on ülkenin onay işlemlerini tamamlamasının ardından 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi olarak anılan sözleşmeyi ilk imzalayan ve ilk onaylayan ülke olduğu kaydedildi. İstanbul Sözleşmesi Taraf Devletler Komitesi’nin ilk toplantısının 4 Mayıs 2015 günü Strazburg’da yapıldığı belirtilen açıklamada, "Avrupa Konseyi nezdindeki daimi temsilcimiz Büyükelçi Erdoğan İşcan’ın oybirliğiyle başkanı seçildiği anılan komitenin toplantısında İstanbul Sözleşmesi’nin denetim organı olarak görev yapacak olan uzmanlar grubu GREVIO için seçimler gerçekleştirilmiş, adayımız Prof. Dr. Ayşe Feride Acar 10 bağımsız uzmandan biri olarak GREVIO üyeliğine seçilmiştir" denildi.

Türkiye’nin uluslararası insan hakları hukukunun geliştirilmesi ve etkin uygulanması konusunda kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi çerçevesinde de katkılarını sürdürmeye kararlı olduğu vurgulandı.

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/prof-dr-acar-10-bagimsiz-uzmandan-biri-olarak-grevio-uyeligine-secildi-94751
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri