economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türkiye'nin 50 İlinden Okullar Ve 30 Ünirvesite Bursa'da Bilim Şenliği'nde Buluşacak

Türkiye'nin 50 İlinden Okullar Ve 30 Ünirvesite Bursa'da Bilim Şenliği'nde Buluşacak
A- A+ A

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nce bu sene 4’üncüsünü düzenleyecek olan Bilim Şenliği, 8-10 Mayıs 2015 tarihinde Merinos AKKM’de yapılacak. 65 bin lira ödüllü proje yarışmaları ilklere sahne olması hedeflenirken, Türkiye’nin 50 ilinden okullar ve 30 üniversite katılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, il Milli Eğitim Müdürlüğü ve BEBKA ortaklığında gerçekleştirilecek olan şenlik Türkiye’yi ve Bursa’yı bilim için bir araya getirecek. Bilim Şenliği’nin bu seneki konusunun geleceğinin tasarım ve inovasyon olacağını ifade eden BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, “Jüri, sektöründe lider iş adamları, duayen akademisyenler ve kamu sektöründeki karar vericilerden oluşacak. 5 ayrı kategoride ilk üçe giren projeye para ödülü takdim edilecek. Temel eğitim okulları, orta öğretim okulları ve mesleki eğitim okullarının projelerinin Birincilerine 5 bin, ikincilerine 3 bin üçüncülerine 2 bin lira ödül takdim edilecek. Yüksek öğrenim kurumlarının projelerinin birincilerine 6 bin, ikincilerine 4 bin ve üçüncüleri 3 bin lira verilecek. Kaşiflerin birincisi ise 10 bin, ikincisine 7 bin ve üçüncüsü 5 bin lira parayla ödüllendirilecek. Proje yarışmasında toplam 65 bin liralık ödül verilecek" dedi.

Tasarım ve inovasyon konusunun işleneceği Bursa Bilim Şenliği Avrupa’nın da dikkatini üzerine çekmeyi başardığını ifade eden Bakan, "Avrupa’daki en büyük bilim festivali olan Cenova Bilim Festivali, şenliğin uluslararası partneri oldu. 5 atölye kuracaklar ve festival ekibi, ’Bilim Etkinlikleri Akademisi’ içerisinde şenlik ekibine bilim iletişimi ve bilim etkinlikleri konusunda eğitim verecek. Ayrıca gün boyunca alanda yapılan anketlere halkımız katılarak sonuca etki edebilir. Çünkü bu sene 150 bin ziyaretçinin şenliğe katılmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN ZİYARETÇİ VE YARIŞMASI"

Geniş çaplı bir şenlik olacağını belirten Bakan, "Türkiye’nin 50 ilinden okul milli eğitimin desteği ile burada buluşacak. Bunun yanı sıra 30 üniversite kulübü de iştirak edecek. 20 buluş sahibi hünerlerini sergileyecek. 40 atölye çadırında 60 farklı bilimsel atölye yapılacak. Günde 6 bin kişiye atölye yapabilme fırsatı sağlanacak. Bu şenliğin ilklere imza atacağını düşünüyorum" diye kaydetti.

http://www.aygazete.com/gundem-haberleri/turkiyenin-50-ilinden-okullar-ve-30-unirvesite-bursada-bilim-senliginde-bulusacak-64001
Etiketler: Bursa, Bursa Haberleri