economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Havalar Isındı Uzmanlar Kalp Hastalarını Uyardı

Havaların ısınmasıyla uzmanlar, kalp ve damar sağlığı problemi yaşayan hastaların, sıcak havalarda güneş ışınlarına direk temas etmemeleri ve bol sıvı tüketmeleri gerektiğine dikkat çektiler. Hava sıcaklığının vücudun su kaybetmesine neden olduğunu ve aşırı sıvı kaybının da kanı pıhtılaşmaya yol açtığını belirten uzmanlar, kanın pıhtılaşmasının kalp damarlarında tıkanıklıklara ve kalp krizine zemin hazırladığı uyarısında bulundular.

Havalar Isındı Uzmanlar Kalp Hastalarını Uyardı
A- A+ A

Yaz mevsimi ile birlikte görülen aşırı sıcakların özellikle kalp hastaları ve yeni kalp ameliyatı olmuş olan kişiler açısından oldukça sorun teşkil ettiğini ifade eden uzmanlar, bu tür hastalığı barındıran hastaların güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan ve sıcakta sıvı kayıplarından korunmaları gerektiğini belirtiler.

Sıcak havalara karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Uzmanı Doçent Doktor Muzaffer Bahçivan, kalp ameliyatı olmuş hastalara sıcakta almaları gereken önlemler hakkında bazı uyarılarda bulundu.

Ameliyat sonrası enfeksiyon riski yazın daha yüksek

Yaz sıcaklarının kalp ameliyatı olmaya engel olmadığını belirten Bahçivan, “Ancak ameliyatı bu döneme denk gelen hastaların özellikle dikkatli olması gerekir. Aşırı sıcaklar ameliyat sonrası hastanın rehabilitasyonu ve bakımını daha önemli hale getirir. Sıcak havanın yaratacağı sıvı ve elektrolit kaybı kalp krizi riskini tetikler. Bunun yanında yeni ameliyat olmuş hastalarda enfeksiyon riskini de artırır” dedi.

Serin ortamlarda dinlenmek gerekli

Kalp ameliyatı olan hastalar, herhangi bir kalp sorunu olmayan sağlıklı kişilere göre sıcaktan çok daha çabuk etkilenir. Bu nedenle özellikle hava sıcaklığının çok yüksek olduğu bölgelerde yaşayan ve ameliyat olmuş kalp hastaları günün en sıcak saatleri olan 11.00 ila 15.00’te dışarı çıkmamalı, güneş ışınları ile direkt temastan kaçınmalıdır. Sıcağa bağlı olarak vücuttaki sıvı kayıpları da çok yüksek orandadır. Bu durum kalp damar tıkanıklıkları riskine de artırır. Hastalar serin ortamlarda bulunmalı, sağlık açısından açık renkli, bol ve pamuklu kumaştan yapılmış giysiler tercih etmelidir.

 

Az ve sık yemeli, bol sıvı tüketmeli

Kalp ameliyatı olan hastalar yiyecek ve içeceklerine de özen göstermelidir. Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimi artırılmalıdır. Aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmalıdır. Öğün sayısı fazla tutulmalı ve her öğünde az miktarda besin tüketilmelidir. Bol su ve sulu gıdalar alınmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. Hamur işleri, hazır paketlenmiş gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemeli

Kalp ameliyatı olmadan önce alkol ve sigara tüketen hastaların, ameliyat sonrası bu alışkanlıklarından kesinlikle vazgeçmeleri gerekir. kalp ameliyatı olan hastaların sigara içilen ortamlarda da bulunmaması özellikle dikkat etmeleri gereken kurallar arasında yer alır.

 

Hasta ziyaretleri kısa tutulmalı

Hasta ziyareti uzun süreli olduğunda özellikle kalp ameliyatı gibi ağır bir operasyon sonrası hastaya zarar vermektedir. Kalp ameliyatı sonrasında hasta taburcu olmadan hastanede ziyaret edilmemelidir. Taburcu olduktan sonraki ilk kontrole kadar da evde ziyaretçi kabul edilmesi sakıncalıdır. Çünkü kalabalıklaşan hasta odası havasız kalmakta ve bu durum hastada hem enfeksiyon riskini artırmakta hem de yaşamsal parametreleri olumsuz etkilemektedir.

http://www.aygazete.com/saglik-haberleri/havalar-isindi-uzmanlar-kalp-hastalarini-uyardi-71704