economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ak Parti'li Lütfi Elvan, Çevrenin Önemine Dikkat Çekti

Ak Parti'li Lütfi Elvan, Çevrenin Önemine Dikkat Çekti
A- A+ A

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, her geçen gün tarımın öneminin daha da arttığını belirterek, çevrenin ve doğanın bu noktada korunmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Elvan, çevrenin korunamaması durumunda Türkiye’nin turizm ve diğer alanlarda bugünkü konumunu koruyamayacağının altını çizdi.

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer ile birlikte Şaban Gökdere’nin öğretmen evinde Antalyalı muhtarlara verdiği birlik ve beraberlik yemeğine katılan Lütfi Elvan’a, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Ramazan Özünal tarafından muhtarların sorunları aktarılarak bir dosya sunuldu. Lütfi Elvan, toplantıyı düzenleyen Şaban Gökdere’ye teşekkür ederek muhtarlar adına plaket verdi.

Halka hizmet için muhtarların vazgeçilmez aktörlerden biri olduğunu ifade eden Elvan, hem bakanlığı döneminde hem de daha öncesi görevleri nedeniyle yakından tanıdığını hatırlattı.

Muhtarlar ve STK ile işbirliği içinde problemleri ele almanın sorunlarının çözümü noktasında çaba sarf etmenin kendileri için gurur verici olduğunu kaydeden Elvan, "Muhtarların sorunlarının giderilmesi için hükumetimiz çalışmalar yaptı yapacak ben de takipçisi olacağım" dedi.

Hedeflerinin tarımda daha da yukarıya çıkmak olduğunu vurgulayan Elvan, maliyetleri aşağı çekici tedbirler aldıklarını, Antalya’da üretilen ürünlerin Orta Anadolu’ya Marmara’ya, Doğu Anadolu’ya gittiğini belirterek, "Neyle gidiyor kamyon ve TIR’larla. Bu oldukça zaman alıcı ve maliyetler açısından yüksektir. Bizim hükumet olarak Antalya’yı hızlı tren merkezi yapmamız taşımacılık maliyetlerini düşürecek. Artık taşımacılık hızlı trenlerle yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanına hızlı trenlerle ürünler sevk etme imkanına kavuşacağız. Eskiden demir yolu ile 3-4 günde giden ürün artık hızlı trenler birkaç saate gidecek" diye konuştu.

İKİ HIZLI TREN HATTI

Antalya’ya iki hızlı tren hattı yapacaklarını kaydeden Elvan, “Birincisi, Antalya, Isparta, Burdur, Afyon, Kütahya, Eskişehir hattı. 2016 yılında kazmayı vuracağız. İkinci hat, Antalya, Konya, Aksaray,Nevşehir, Kayseri’ye bağlayan hattır. Tarımsal üretim sevkiyatları çok daha kolaylaşacak. Yollarımızdaki tahribat da daha az olacak. Ağır araçların karayolu üzerinde olumsuz etkileri var” dedi.

“DEMİR YOLLARI ALT YAPISI HALKA AÇILACAK”

"Taşımacılık sektöründe faaliyet yapacak şirketler ne olacak?" şeklinde bir soru gelebileceğini ifade eden Elvan, “Biz demiryolu alt yapısının özel kesim tarafından kullanılmasına imkan sağlayacağız. Yani demir yollarının kullanımını serbestleştireceğiz. Kısa süre içinde bu gerçekleştirilecek. Taşımacılıkla uğraşan firmalarımız, bir araya gelip kendi tren setleriyle kendi yüklerini taşıyacaklar. Sadece demir yolu kullanma alt yapısını kullanmaları nedeniyle belirli bir ücret ödeyecekler. Otobüs şirketleri var. Bir yerden bir yere yolu taşıyorlar. Demiryolunda da benzer şirketler olacak. Hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapma imkanına kavuşacaklar. Gerekli düzenlemeler tamamlandı. Yönetmelikler tamamlandı. Halkımız şirketlerimize demiryolu alt yapımızı açacağız” açıklamasını yaptı.

“TARIMDA TOPRAKLARIMIZI BİRLEŞTİRİYORUZ”

Tarımsal alanlarda arazi toplulaştırması çalışması yürüttüklerini belirten Elvan, “Temel sıkıntımız küçük arazi yapılarında verimliliğin düşük, maliyetin yüksek olması. Bu arazi yapılarını birleştirerek maliyeti aşağı çekici yöntemlere başvurduk. Kapalı şebeke sulama sitemi Türkiye’nin dört yanında kullanılmaya başlandı. Türkiye tarımsal üretim değeri bakımından Avrupa’da 4’üncü sırada yer alırken, bugün Avrupa’da 1. sıraya yükselmiştir” şeklinde konuştu.

“ÇEVRE VE DOĞAYI KORUMALIYIZ”

Tarımın stratejik bir sektör olduğuna vurgu yapan Elvan, “Her geçen gün tarımın önemi daha da artacak. Çevrenin ve doğanın bu noktada korunması önemlidir. Bunları korumak zorundayız. Korumadığımız takdirde biz, turizm ve diğer alanlarda bugünkü konumumuzu koruyamayız. O nedenle çevrenin ve doğanın korunması son derece önemlidir. Şehirlerin artık dikey değil, yatay şekilde büyümesini yönünde tedbir ve teşvikimiz olacak. Daha rahat ve daha konforlu yaşam ortamı sağlansın diye. Kentlerdeki tarihi dokuların korunması ve görünürlülüğünün arttırılması gerekir” diye konuştu.

“TURİZM 12 AYA YAYILMALI”

Turizmin deniz ve sahil olarak görülmemesi gerektiğini dile getiren Elvan, turizmin çeşitlendirilerek, 12 aya yayılması gerektiğini kaydetti. Antalya’nın tarihi ve doğal yapısıyla önde gelen şehirlerimizden birisi olduğunu hatırlatan Elvan, "Antalya sanayi alt yapısı iyi durumda. Ama tarımsal potansiyel, dikkate aldığımızda bu ürünlerin işlenip pazarlanması yolunda daha fazla açılmalıdır" dedi.

“ÇOK ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

İster seçim dönemi olsun ister olmasın hiçbir zaman duygu ve düşüncülerini değiştirmediğinin altını çizen Elvan, “Bugün söylediğimi yarın da söylerim. Dün de bugün söylediğimi söylemişimdir. Doğrular neyse onu her zaman paylaşırım. Ülkemi ve Antalya’yı seven bir insanım. Ülkeme hizmet etmekten gurur ve onur duyuyorum. O nedenle zaman zaman ailemi çok ihmal ettim. Ediyoruz. Ama bu ülke için çalışmak zorundayız. Hep birlikte çalışacağız. Artık Türkiye, ’şucu, bucu, sağcı, solu, şu o partiden’ bunların ötesine geçmesi gerekir. Amaç çalışmak ve hizmet etmektir.Bunlarla uğraşmalıyız” şeklinde konuştu.

Elvan, ardından Antalyalı muhtarlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

http://www.aygazete.com/siyaset-haberleri/ak-partili-lutfi-elvan-cevrenin-onemine-dikkat-cekti-29681