economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
A- A+ A

Kayseri Organize Sanayi Başkanlığı Güneş Enerjisi Santrali açılış törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Hem doğalgazın hem de elektrik fiyatlarının oynak olduğu dönemde vatandaşlarımızı olumsuz manada etkilendirmeyeceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, açılış öncesi yaptığı konuşmada, “Bugün burada ülkemiz için yenilenebilir enerji kaynaklarından birisini açıyoruz. Burada Organize Sanayinin yaptığı güzel girişimin örnek olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatları ile ilgili soruyu yanıtlayan Yıldız, “Bunu her zaman söylüyoruz biz dolarla alıp TL ile satıyoruz. Ham petrol varil fiyatlarının bu yıl başına göre bir mukayesesini yaparsak ham petrolde yaklaşık yüzde 30’luk bir artış oldu. 46 dolardan 60 dolarlar seviyesine geldi. Dövizde ise variller açısından baktığımızda 2,28’den 2,70’ler bazında. Onuda oranlarsak yüzde 18’ler civarında. Gerek benzine gerekse motorine bu süre içerisinde gelen zam oranı ise şuanda 10.3’ler ve yüzde 8‘ler seviyesinde. Dolayısıyla dolardaki her artış bizim maliyetlerimizi ham petrol kadar etkiliyor. Biz ne varsa vatandaşımız ve sanayicimiz lehine bunu kullanıyoruz. Bu manada herhangi bir fazladan zam yapma ihtimali yoktur. Biz enerji ve strateji politikalarımızı bu yönde kullanıyoruz. Bildiğiniz gibi doğalgazda da aldığımız yüzde 10, 25’lik indirim yanında yüzde 19’luk dolardan dolayı gelen fark vardı. Biz o aradaki yüzde 7-8’lik puanı da vatandaşımızın aleyhine yansıtmama kararı aldık. Onu yansıtmamız durumunda yüzde 8’ler civarında zam yapacak olacaktık. O açıdan hem doğalgazın hem de elektrik fiyatlarının oynak olduğu dönemde vatandaşlarımızı olumsuz manada etkilendirmeyeceğiz” diye konuştu.

Yıldız ayrıca, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatleri ile ilgili açıklamalarını ise, “Sırtında yumurta küfesi olmayanların bu seçim vaatlerine aldanmamak lazım. Teknik açıdan da bunlar ülke yönetimine zarar veren açıklamalardır. Kılıçdaroğlu motorinin 1,5 TL olacağını söylüyor. Motorinin ülkeye girişi 1,18 civarında. Biraz ülke yönetiminden anlamak lazım. Ben vatandaşımızın sağduyusu ile bu tür bol kesen atanlara prim vermediğini görmüş olacağız” açıklamasında bulundu.

http://www.aygazete.com/siyaset-haberleri/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-taner-yildiz-91928