economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

"Allgau Orient Rallye" Heyecanı Başladı

"Allgau Orient Rallye" Heyecanı Başladı
A- A+ A

Bu yıl 10.’su düzenlenecek olan "Allgau Orient Rallye" için geri sayım başladı. Ralli’ye katılacak olan Türk takımı için Frankfurt Başkonsolosluğu’nda bir tanıtım kokteyli düzenlendi.

Almanya’nın Güneyinde bulunan Allgau bölgesi Oberstaufen kentinden start alacak olan ralli, 12 bin kilometre sonra Ürdün’ün başkenti Amman’da son bulacak. Türkiye’nin, 2013 yılında Berlin Türk Büyükelçiliği’nin kurduğu bir takımla iştirak ettiği ralli hem tanıtım hem de yardım açısından önem arz ediyor.

Her yıl tanıtım kokteylinin Almanya’nın başka şehirlerinde yapıldığını belirten Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, 2015 tanıtımının Frankfurt’ta olmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Başkonsolos Ekici, “Ülkemizin tanıtımı adına 20 ülkenin birlikte gerçekleştirdiği bir organizasyon bizim için önemlidir. Özellikle 12 bin kilometre olacak parkurun üçte ikilik bölümünü Türkiye oluşturması bizim için ayrı bir önem arz ediyor. Barışı ve yardımı amaçlayan bu organizasyona ev sahipliği yapmak bizim için bir onurdur" dedi.

Allgau Orient Ralli Organize Komitesi İkinci Başkanı Nadir Serin, organizasyonun en önemli ayağının Türkiye olduğunu, Türkiye’de seçilen yol güzergahını fazla tanınmamış bölgelerden seçtiklerini vurgulayarak, "Hem Türkiye’nin bilinmeyen yerlerini tanıtacağız hem de o şehir ve kasabalarımıza cüzi de olsa ekonomik sosyal bir katkı sağlayacağız. Allgau Orient Ralli’sinin yurt dışı ayağını Berlin Büyükelçiliğimiz himaye ediyor. Türkiye bölümünü ise Avrupa Birliği Bakanlığımız organize ediyor. Türkiye güzergahımızda İstanbul Sultanahmet’te üç gün konaklayacağız ve 20 ülkeden 700’e yakın ralliciye İstanbul’u tanıtacağız. Türkiye Futbol Federasyonu karması ile Ralli Karması bir dostluk maçı yapacağız. Daha sonra Çankırı, Çorum, Ankara, Uşak, Manisa ve Muğla istikametinden geçerek devam edeceğiz. Bu arada Çorum’da üç okulun bilgisayar ihtiyaçlarını karşılayacağız. Uşak Ulubey’e 80 oturma bankı, iki köyün futbol takımının tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Manisa Alaşehir’den geçerken yolumuz farklı köylerden geçecek ve köylerdeki çocuklarımıza değişik hediyeler dağıtacağız. Muğla İl Kültür Müdürlüğü’ne bir minibüs ve 600 kitap hediye edeceğiz. Her ekip kendi masraflarını ekibe destek veren sponsorlar tarafından karşılıyor. Rallinin son varış noktası olan Ürdün’ün Amman kentinde bütün araçları Birleşmiş Milletler’e hediye edeceğiz. BM de araçları satarak elde edilen geliri Suriyeli mülteciler için kullanacaktır” açıklamasında bulundu.

Allgau Orient rallisi 10 Mayıs’ta Almanya’nın Oberstaufen kentinden başlayacak ve 21 gün sonra Amman’da sona erecek.

http://www.aygazete.com/spor-haberleri/allgau-orient-rallye-heyecani-basladi-24320