economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

2015 Yılında 142 Denetim Yapıldı

2015 Yılında 142 Denetim Yapıldı
A- A+ A

Antalya’nın Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, su ürünleri avcılığının ilçede faaliyet gösteren 86 ruhsatlı balıkçı gemisi ile denizde yapıldığı belirtilirken, akarsularda ticari avcılığın yasak olduğu, baraj göllerinin ticari avcılığa açılmamış olmaması sebebiyle iç sularda ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapılmadığı kaydedildi.

1380 Sayılı Kanunla Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne verilen görev ve yetki kapsamında ilçede 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren su ürünleri stoklarının korunması, sürdürülebilir avcılığın sağlanması, su ürünlerinin üreme sürecinin engellenmemesi, nesli tehlike altında bulunan türlerin korunması ve ruhsatlı balıkçıların av verimlerinin arttırılması maksadıyla 142 denetim ve kontrol yapıldığı bildirildi. Açıklamada, balıkçı barınakları, avlak sahaları, perakende su ürünleri satış bayileri, semt pazarları ile restoran ve otellerde yapılan denetimlerde 4 kişiye idari para cezası yaptırımı uygulanırken, 28 kilogram su ürünleri, 350 metre ip ve 4 bin 700 metre misina ağa el konulduğu belirtildi.

YASA DIŞI AVCILIK

İlçede turizm sezonunun kapanmasıyla turizm sektöründe faaliyet gösteren bazı tekneler ile özel tekneler tarafından yasa dışı su ürünleri avcılığı yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, "Yasa dışı avcılık faaliyeti, ruhsatlı gemiler tarafından da kullanılması yasaklanan misina ağların kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Ağların özellikle akarsuların denize mansaplandığı alanlara bırakılması, göç eden balıklar ile deniz taşıtlarının seyir emniyeti için tehdit oluşturmakta. Aynı zamanda ilçemizdeki baraj göllerinde yapılan ticari avcılık kiralama yapılmadığı için yasa dışıdır. Özellikle sazangillerin üreme dönemi olan 1 Mart-1 Haziran tarihleri arasında yumurta bırakmak amacıyla sığ sulara toplanması yasa dışı avcılara fırsat sunmaktadır" denildi.

KAÇAK AVCILARIN KULLANDIĞI MALZEMELER

Sudaki görünürlüğün az olması sebebiyle kaçak avcılar tarafından yakalama kapasitesi yüksek olan misina ağların tercih edildiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ruhsatlı balıkçılara da yasaklanan misina ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması da yasak. Kolay kopma özelliğine sahip misina ağlar, özellikle kayalık alanlarda zemine takılarak parçalanmakta uzun yıllar su altında kalarak devamlı balık yakalayan bir katil haline dönüşmektedir. Misina ağlar, ağdaki balıkları yemek için yaklaşan diğer balık, yengeç, karides gibi su kuşları, deniz memelileri ve deniz kaplumbağası gibi canlıların yakalanarak ölmesine sebep olmakta ve doğal yaşam açısından büyük tehdit oluşturmaktadır.İlçemizdeki sulama kanalları, akarsular gölet ve baraj göllerinin oluşturduğu iç sularda da yasa dışı avcılar tarafından kullanılan misina ağlar, özellikle sazangillerin üreme dönemi olan 1 Mart-1 Haziran tarihleri arasında kullanılmaktadır. Üreme döneminde sığ sulara toplanmış sazan balıklarının yoğun şekilde avlanması baraj göllerinin balık stokları açısından tehdit oluşturmaktadır. Akarsulara ağlarla yapılan engellemeler Tatlısu balıklarının çoğalmasını olumsuz etkilemekte, özellikle Köprüçay’a mansaplanan Sağırın Deresi’ne üreme göçü yapan balıkların geçiş yolları ağlarla engellenerek katliam yapılmaktadır."

Açıklamada, kaçak ağları ve avcıları tespit eden vatandaşların Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, jandarma, emniyet ve zabıta ihbar hatlarını aramaları istendi.

http://www.aygazete.com/yasam-haberleri/2015-yilinda-142-denetim-yapildi-81614