economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Doğurganlık oranını arttıracak gebelik aşısı geliyor

Doğurganlık oranının düşük olması bilim adamlarını harekete geçirdi. İçlerinde Türk bilim insanı Prof. Dr. Timur Gürgan’ın da bulunmuş olduğu takım ‘doğurganlık aşısı’ geliştirdi. Aşının doğurganlık oranını yüzde 40 çoğaltması umut ediliyor.

Doğurganlık oranını arttıracak gebelik aşısı geliyor
A- A+ A

Geleneksel korunma yöntemleri nedir?

Hürriyet'te yeralan habere göre "tüp bebek" tedavilerine yeni bir aşı geliyor. Aralarında Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan’ın da olduğu takım, tüp bebek denemelerine karşın çocuk sahibi olamayan, çoğu gebeliği düşük ile sonuçlanan 126 kişiye, içinde hormonla uyarılmış özel kan hücrelerinin bulunmuş olduğu sıvılarla geliştirilen aşıyı uyguladı. Gürgan ile Akdeniz Ülkeleri Üreme Derneği Başkanı Prof. Dr. Antonis Makgriannakis’in ekipleri Ankara’da çalışmanın sonuçlarını değerlendirdiler. Çalışmayı Hürriyet’e özetleyen Gürgan şunları söyledi:

İki aşamada yapılıyor

“Tatbik iki aşamada gerçekleştiriliyor. İlk aşamada tedaviye alınacak bayanlara âdetlerinin 16-18’inci günleri içinde rahim içini kuvvetlendirmek için ‘Granulosit koloni-uyarıcı Faktör’ denilen ve bağışıklık sistemi dengelemesi yapabilen bir sıvı veriliyor. Sonrasında tüp bebek tedavisine başlanıyor. Yumurta toplanması esnasında alınan kandan ayrıştırılan ‘özel tamir’ hücreleri laboratuvar ortamında çoğaltılıyor. ‘Gebelik aşısı’nda kullanılan teknikten değişik olarak büyüme ortamına beyinden salgılanan Kortikotropin Saldırıcı Hormon (CRH) ilave ediliyor. Böylece rahim içi zarı kuvvetleniyor sıhhatli embriyoyu içine rahatlıkla alabilecek bir hale geliyor, gömülgenlik kazanıyor.”

En nihayetinde eşimle hayallerimize kavuştuk

Zehra Cantürk, 14 senelik evliliklerinde 6 defa tüp bebek denemesi yaptığını, ilkinde hamile kaldığını sadece bunun düşükle sonuçlandığını belirterek “Toplamda 6 defa tüp bebek, bir defa de aşılama denedim. Sonuncusunu bu teknik ile yaptık ve ilk seferde gebe kaldım. Şu anda 2.5 aylık ikiz bebeklerime hamileyim ve çok mutluyum” dedi. Filiz Demir ise 7 aylık gebe bulunduğunu ve bir kız bebek beklediğini belirterek “13 senelik evli biriyim, 5 defa düşük yaptım, 4 defa olumsuz tüp bebek denemem var. Eşimle umudumuzu kaybetmeden yolumuza devam ettik. Nihayetinde hayalimize kavuştuk” dedi.

40 yaşına kadar uygulanabiliyor

Prof. Dr. Antonis Makgriannakis ise CRH hormonun dirayetli olumlu tesiri ile gelişen hücrelerin uyarılıp rahim zarı gömülgenliğini arttıran maddeler ve hormonlar ürettiklerini belirtti ve işlemin düşük riskini ciddi miktarda azalttığını altını çizdi. Makgriannis şöyle devam etti: “Bu muamele ‘Genetik Dengelenmiş ve Saklanmış’ embriyoların kullanılması ile birleştirildiğinde kişiye özel en çok başarı şansı elde edilebiliyor ve müsait olgularda gebelik oranları yüzde 40, hatta yüzde 60 üzerine çıkabiliyor. Bu yeni teknik, polikistik over hastalığı, rahim içi kalınlaşma sorunları, çikolata kistleri, rahim içinde çeşitli enfeksiyon problemleri, kanlarında pıhtılaşma sorunları bulunan bayanların tüp bebek tedavileri ile tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ve tekrarlayan düşükleri olan 40 yaşına kadar olan hanımlarda uygulanabiliyor.”

http://www.aygazete.com/yasam-haberleri/dogurganlik-oranini-arttiracak-gebelik-asisi-geliyor-32439