economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kahta-Fed Final Maçını Teşikan Spor Kazandı

Kahta-Fed Final Maçını Teşikan Spor Kazandı
A- A+ A

Kahta FED’in düzenlemiş olduğu futbol müsabakalarının yapılan final maçını Teşikan Köyü Derneği kazandı.

Kahta FED Kahta’da oynanan final maçı öncesi bir program tertipleyerek Kahtalı Mıçı’nın türküleriyle başlayan program izleyenler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Kahta FED’in düzenlediği programa Kahta Kaymakamı Dede Musa Baştürk, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Kahta Belediye Başkan Yardımcıları Halil Geyik, AK Parti Kahta İlçe Başkanı Engin Akel, Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kahta FED’in çatısı altında bulunan dernek yöneticileri ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Programda Kahtalı Mıçı yerel türküler söyledi. Türküler eşliğinde Kahta Kaymakamı Dede Musa Baştürkün’de eşlik ettiği halaylar çekildi. Kahtalı Mıçı’nin türkülerinden sonra açılış konuşmasını yapan Kahta FED Başkanı Av. Ali Yücel, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Gerek Adıyaman-İstanbul seferlerinin gerek ise İstanbul- Adıyaman sefer fiyatlarının çevre illere göre yüksek olması bizi üzmüştür. Fiyatlarının yüksek olmasını ve fiyatlarının düşürülmesi konusunda protesto etmeyi kararlaştırdık. Adıyaman Hava Alanına çevre illerdeki sefer fiyatlarının yazdığı pankartlarla girdik. Adıyaman Hava Alanında bir basın açıklaması yaparak sesimizi yetkililere duyurmak istedik. Umarım sesimizi duyurabilmişizdir. Bizler İstanbul’da yaşayan gurbetçileriz gidiş gelişlerimizde fiyatlarının yüksek olmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Fiyatların aşırı derecede yüksek olması nedeniyle çevre illerde bulunan havaalanlarını kullanmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Kısa bir konuşma yapan Ak Parti Kahta İlçe Başkanı Engin Akel ise, "Burada siyaset yapmak buraya yakışmaz diye düşünüyorum. Çünkü derneklerin bünyesinde herkesimden insanlar var. Ve şunu ifade etmek istiyorum bizler Türkçe konuşabiliriz, Kürtçe konuşabiliriz, Zazaca konuşabiliriz. Müslüman, alevi, Süryani, Ermeni olabiliriz. Ama bizi bir araya getiren ortak bir paydamız var. Bizim ortak paydamız Kahta sevdamızdır. Hepimizin bu çatı altında bir araya gelmesini ümit ediyorum” dedi.

Kahta Kaymakamı Dede Musa Baştürk ise, "Türküde "harmanımı sele verdim, harmanımı yele verdim, bostanımı sele verdim, sevdiğimi ele verdim, bilmiyorum ben ne haldeyim" tam da Adıyaman’ı anlatan bir türkü olmuş. Şöyle ki Adıyaman gerçekten harmanını yele verdi. Burası yıllar yılı susuzlukla boğuşan bu nedenle kuru tarımdan başka bir tarımsal zirai faaliyetin olmadığı bir memleketti. Ama inşallah onlar da yakında çözülecek. Onlarla ilgili çok güzel projeler başlayan ve başlamak üzere olan projeler var. Bostanlarımızı serdik, en güzel bostanlarımız barajın altında kaldı. Biraz önce dediğimiz gibi ondan sonra sevdiğimizi de ele verdik. İşte bu bostanını sevdiğini kaybeden insanlar İstanbul’a gittiler. İstanbul’da büyüdüler. Değerlerini memleketlerini unutmadan sanayici oldular, iş adamı oldular, siyasetçi oldular. Ve memleket özlemiyle burada tekrar özlerine döndüler” dedi.

Konuşmalardan sonra katılımcılara plaketler takdim edildi.

Karadut Köyü Derneği ve Teşikan köyü Derneklerinin yaptığı futbol müsabakasında skorun değişmemesiyle maç uzatmalara kaldı. Uzatmalarda skorun değişmemesi üzerine maç penaltılara kaldı. Penaltılarda Teşikan Köyü Derneği’nin galibiyetiyle sonuçlandı.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/adıyaman-haberleri/kahta-fed-final-macini-tesikan-spor-kazandi-37538