economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

6. Ayvalık Tiyatro Festivali Start Aldı

6. Ayvalık Tiyatro Festivali Start Aldı
A- A+ A

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Sanat Derneği ve Ayvalık Kültür Sanat Derneği’nin Ayvalık Belediyesi’nin ana sponsorluğunda birlikte hazırladıkları ve 1-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Tiyatro Festivali’nin 6.’sı başladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda, tam bir şölen havasında gerçekleşmesinin planlandığı festivalin açılışı ise oldukça coşkulu oldu.

Bu kapsamda, Türkiye’nin çeşitli kent ve ilçelerinden gelen tiyatro guruplarının oyuncularının ilçe merkezindeki tarihi At Arabacılar Meydanında toplanıp, Cumhuriyet Meydanına yürümesi renkli görüntüleri beraberinde getirdi. Yürüyüş güzergahındaki Talatpaşa Caddesi’nde Ayvalık Sanat Fabrikası’nın genç oyuncularının sergiledikleri sokak tiyatrosunun ardından, kortej, Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Kortej sırasında en fazla ilgiyi iki sevgili rolündeki canlı heykeller gördü.

Cumhuriyet Meydanında Ayvalık Sanat Fabrikası Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başladı.

Açılışta konuşan; izleyicinin Kurtlar Vadisi dizisindeki canlandırdığı ‘Doğu Bey’ karakteriyle tanıdığı usta tiyatro sanatçısı Altan Akışık, sanatın önemine vurgu yaparak, Ayvalık’ta 6. sı düzenlenen Tiyatro Festivalinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti anlattı.

Tiyatronun tüm sanat dallarının sentezini oluşturduğunu kaydeden Akışık, tiyatronun insanı insanla anlatma sanatı olduğunu anlatarak, “Bir ülkede eğer bilimle, sanatla, ilimle ilgilenmiyorsa, o ülkenin belki kasaları dolar ama kafaları boşalır” dedi.

Açılış seremonisinde muhabirimizin sorularını yanıtlayan Festival Tertip Komitesi Başkanı ve Ayvalık Sanat Derneği Başkanı Sadi Mastar, amaçlarının tiyatro ile seyircisini Ayvalık’ta buluşturmak olduğunu belirterek, “Bu yılki festivalimizde bu akşam; Bornova Eğitim Sen Tiyatro Topluluğu festivalin ilk oyununu sergileyecek. Bu kapsamda, Ödemiş, İstanbul, Manisa gibi bir çok kentten gelen tiyatro toplulukları oyunlarını sergileyecekler, 4 gün sürecek olan festivalin final gecesinde ise ‘Akıl Defteri’ adını taşıyan oyunlarıyla; İzmir Devlet Tiyatrosu yapacak. Ankara’dan Temaşa Sanatçıları var. Ünlü tiyatro oyuncularıyla söyleşilerimiz olacak. Kısacası oldukça içi dolu bir festival hazırladık bu yıl. Halkımızın ve tiyatro severlerin uzun hazırlık sürecinin ardından bugün başlayan festivalimize katılıp, oyunları izlemesini arzu ediyoruz” dedi.

Festivali düzenleyenlerden olan Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Yaşar Akçay ise, festivali Ayvalık Sanat Derneği ile Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği tarafından ortaklaşa hazırlandığını hatırlatarak, “ Böylesi kapsamlı ve son derece verimli olacağına inandığımız festivalimizi illaki Ayvalık halkının ve esnafının desteklemesi gerekiyor” diye konuştu.

Tüm hazırlıklarının büyük bir tizlikle yapıldığı öğrenilen 6. Ayvalık Tiyatro Festivali’ne 10 oyunun çok sayıda başvuru arasından seçilip tiyatro severlerle buluşturulacağı bildirildi.

Cumhuriyet Meydanındaki açılış serenomisinde; Mim, Sokak Tiyatrosu, Halk Oyunları, Müzik, Canlı Heykel performansları, konuşmalar ve 4 gün sürecek tiyatro oyunları ile devam edecek olan festival programında; oyunların yanı sıra söyleşi ve atölye çalışmalarının da yer alacağı da gelen bilgiler arasında.

Tüm tiyatro oyunlarının Ayvalık Sanat Fabrikası’nda sergileneceği festivalde; Prof. Dr. Nurhan Tekerek’in sunacağı ‘Zilli Şıh’ oyununun ise Cunda olarak nitelendirilen Alibey Adası’ndaki Su ürünleri Kooperatifinde 3 Mayıs Pazar günü saat; 11.00 de izlenebileceği bildiriliyor.

Festival kapsamındaki söyleşilerde, Prof. Dr. Nurhan Tekerek, Prof. Dr. Semih Çelenk, Dr. İsmet Tekerek, Altan Akışık ve Yıldırım Yanılmaz’ın konuk edileceği öğrenildi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/balıkesir-haberleri/6-ayvalik-tiyatro-festivali-start-aldi-57495