economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tatvan'da “Sürü Yönetimi” Kursu Açıldı

Tatvan'da “Sürü Yönetimi” Kursu Açıldı
A- A+ A

Bitlis İş-Kur İl Müdürlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliğiyle Tatvan ilçesinde “sürü yönetimi elemanı” kursu açıldı.

Ziraat Mühendisi Kıyasettin Kart ve Veteriner Hekim Ferhat Atayay tarafından Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) konferans salonunda verilen kursta; sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilere koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme gibi konular üzerinde eğitimler veriliyor.

Kursu ziyaret eden Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Bitlis İş-Kur Müdürü Alaattin Aslan ve Tatvan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Kurban, hem kurs hem de yapılan çalışmalarla ilgili kursiyerleri bilgilendirdi. Açılan kursta 20 kursiyere kurs verildiğini belirten Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, “Amacımız; sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilerin, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürü yönetimi ile ilgili faaliyetlerini, daha bilinçli bir şekilde yürütmelerini sağlamak, kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığını daha cazibeli bir meslek haline getirmektir. Ayrıca; sürü yönetimi elemanlığını cazibeli bir meslek haline getirmek ve bu sayede kırsal alanda vasıflı ve kayıtlı yeni bir istihdam ortamı oluşturmak, meraların bilinçli kullanılması ve korunmasına doğrudan katkı sağlamak, küçükbaş hayvanlardan elde edilen verimin artırmak ve ülke ekonomisine sağladığı katkıyı arzu edilen düzeye ulaştırmak, bakım ve besleme standardını yükselterek küçükbaş hayvan refahını sağlamak, ülkemizde küçükbaş hayvan varlığının artırmak ve teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni üretim metotlarının uygulanmasını temin etmek başlıca amaçlarımız arasındadır” diye konuştu.

Bitlis İş-Kur Müdürü Alaattin Aslan ise, kursa katılan kursiyerlere günlük 20 TL ücret verdiklerini belirterek, İş-Kur olarak bu tür kursları açarak daha sağlıklı ve bilinçli hayvancılık yapılmasına katkı sunmaya devam edeceklerini belirtti. Kursa olan ilgiden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Aslan, ayrıca kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika vereceklerini sözlerine ekledi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/bitlis-haberleri/tatvanda-suru-yonetimi-kursu-acildi-39310
Etiketler: Bitlis, Bitlis Haberleri