economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mudanya Devlet Hastanesi Çıtayı Yükseltti

Mudanya Devlet Hastanesi Çıtayı Yükseltti
A- A+ A

Bursa’nın Mudanya ilçesinde otel konforundaki Devlet Hastanesi ayda 7 bin hastaya hizmet veriyor.

Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Mudanya Devlet Hastanesi’nde yılbaşı itibariyle görevi devralan Başhekim Op. Dr. Cumhur Kara, üç aylık faaliyetlerini ve hedeflerini açıkladı. Hastanenin tıbbi cihaz ve donanım eksikliklerini giderdiklerini belirten Kara, 15 yıldır kullanılan ve ekonomik ömrünü tamamlayan ambulansın yerine yenisinin kazandırıldığını, görüntü arşivleme ve iletişim sistemleri (PACS) kurulumu sayesinde zaman, emek, maliyet ve teknolojik açıdan tasarruf sağlandığını belirtti.

Hayat destek ünitesi sayısında dördüncü vantilatör cihazının yanı sıra, hayırsever desteğiyle fizik tedavide kullanılan enfraruj cihazı ve solunum fonksiyon test cihazlarını hastaneye kazandırdıklarını anlatan Kara, “Ortopedik ameliyatlarda gerekli olan ameliyat masası ile çok eski ve artık kullanılamayan göz projeksiyon cihazının yerine yeni bir cihaz alımı da yaptık. Yıpranmış ameliyathane cerrahi aletlerini yeniledik. Bunları yaparken bazı yeni birimlerin de oluşumlarını sağladık. Acil serviste çocuk hastaların takibini sağlamak için ayrı müşahede odaları oluşturduk. Poliklinik hastalarına EKG çekimleri için ayrı bir birimle birlikte personel görevlendirdik. Ameliyat bekleme sürelerinin kısalması amacıyla günübirlik cerrahi girişim yapılacak hastalar için lokal ünitesini oluşturduk” dedi.

Kara, 100 yataklı hastaneye göre revize edilmesi istenen personel eksikliğine de temas etti. Kara, cildiye konusunda kadro eksikliğinin yanı sıra tek olan kadın doğum ve çocuk branşlarında kapasitenin daha da yoğunlaşacağını ön gördüklerini, doktor sayısının artırılmasının ihtiyaç olacağını söyledi. Hasta yoğunluklarıyla ilgili bilgiler Kara, 2014 yılında aylık ortalama poliklinik hasta sayısının 20 bin 967’den 2015’in üç aylık ortalamasında 26 bin 364’e yükseldiğine, hasta sayısının da aylık 573’ten 757’ye çıktığını belirtti. Yatak doluluk oranının yüzde 49,62’den yüzde 71,83’e yükseldiğini kaydeden Kara, acil servise geçen yıl aylık ortalama 5 bin 609 hastanın başvuru yaptığı hastanede bu yıl 7 bin 28 hastanın tedavi gördüğünü söyledi. Kara, cihaz ve donanım noktasında kısa vadede yapmayı planladıkları eksiklikleri de dile getirdi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/bursa-haberleri/mudanya-devlet-hastanesi-citayi-yukseltti-20568
Etiketler: Bursa, Bursa Haberleri