economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Elazığ'da 'Toprak Analiz Laboratuvarı Açıldı

Elazığ'da 'Toprak Analiz Laboratuvarı Açıldı
A- A+ A

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Elazığ İl Müdürlüğü tarafından ilin toprak verimliliği haritasının oluşturulması ve alternatif üretim modellerinin geliştirilmesi amacıyla yapımı tamamlanan toprak analiz laboratuvarı, düzenlenen törenle hizmete girdi.

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde gerçekleşen açılış törenine, Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şahin, AK Parti Milletvekili adayı Şuay Alpay, AK Parti İl Başkanı Nusret Çoban, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Gürbüz, çeşitli kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri ile köy muhtarları katıldı.

Törende konuşan Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, toplulaştırma yapılarak sulamaya açılacak olan bu tarım arazilerinde toprak verimlilik haritasının oluşturulması ve alternatif üretim modellerinin geliştirilmesi ile üretim stratejisinin oluşturulması amacıyla il müdürlüğü bünyesinde kurulan topak analiz laboratuvarını çiftçilerin hizmetine açtıklarını söyledi.

Daha sonra konuşan Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şahin, önümüzdeki yüzyılda su, enerji ve gıdanın geleceklerini şekillendireceğini söyledi. Şahin, "Dünya bu konuyla ilgili çalışmalarına başladı ve gıda güvenliği ile ilgili Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı bu çalışmaları yürütmek üzere şuan gruplar kurdu. Bunun içinde Türkiye, Küresel Toprak Katılım Ortaklığı Grubu’nda yer alıyor ve bizde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olarak bunun içindeyiz. Buradaki amaç gıda güvenilirliğini toprak üzerinde, toprağın daha kaliteli bir ortamda işleyebilmesi için çalışmalar yürütmektir" dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Gürbüz ise, Bakanlık tarafından ihalesi yapılan Elazığ Merkez Uluova, Kovancılar ve Karakoçan ilçeleri arazi tapulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri projeleri kapsamında 59 köyde yaklaşık 41 bin hektar alanda arazi tapulaştırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gürbüz, "Devlet Su İşleri tarafından toplulaştırma çalışması yapılan bu bölgede sulama projesi hazırlanmaktadır. Toplulaştırma yapılarak sulamaya açılacak olan yaklaşık 41 bin hektarlık tarım arazisinde, toprak verimlilik haritasının oluşturulması ve alternatif üretim modellerinin geliştirilmesi ile üretim stratejisinin oluşturulması,alternatif üretim modellerinin geliştirilmesi ile üretim stratejisinin oluşturulması amacıyla il müdürlüğümüz bünyesinde kurulan toprak analiz laboratuvarı çiftçilerimizin hizmetine açılacaktır. Laboratuvar bu alada Elazığ’da büyük bir ihtiyaca cevap verecektir ve bu konuda analizlerinin yapıldığı tek yer olacaktır. İl müdürlüğü olarak toprak analiz sonuçlarına dayalı olarak bitkinin ve toprağın ihtiyacına göre uygulanacak gübrenin cinsi, uygulama şekli, zamanı ile ilgili gübreleme tavsiyesi veriyoruz. Toprak analizi ile toprağımızın, bitkilerimizin ve yeraltı, yer üstü sularımızın korunması sağlanmaktadır. İl Müdürlüğü olarak toprak analizi ile birlikte gübre desteklemeleri iş ve işlemlerini de gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Bakanlığımız, ÇKS bilgi sistemine kayıtlı çiftçilerin, dekar başına verilen altı liralık gübre desteklemesinden yararlanabilmeleri için, elli dekar ve üzerindeki arazilerde toprak analizi yaptırmaları zorunludur. Yapılan analiz raporu ve Toprak Analizi Destekleme Formu ile ilgili zaman içerisinde il ve ilçe müdürlüklerimize başvurulması halinde gübre desteklemesine ek olarak da başına 2,5 liralık toprak analizi desteklemesinden de yararlanabilmektedir" diye konuştu.

AK Parti Elazığ Milletvekili adayı Şuay Alpay da, "Milletvekili olarak göreve ilk başladığım sırada bu şehirle ilgili olarak bir tespit yapmıştım. Bu şehrin, en dinamik sektörünün tarım ve hayvancılık olduğunu gördüm ve bunu ifade ettim. Arazi tapulaştırmasını hayata geçirdik. Buna bağlı olarak Uluova sulamasında çok önemli aşamaya geçtik. Toprak analiz laboratuvarımızı hayata geçirmemiz lazımdı. Sonuç itibari ile şehir ve bölge açısından çok önemli olan bu projeyi hayata geçirdik. Arzumuz çiftçi kardeşimizin yaptığı işten daha fazla gelir elde edeceği noktaya gitmesidir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri toprak analiz laboratuvarının açılışını yaparak tesisi gezerek bilgi aldı.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/elazığ-haberleri/elazigda-toprak-analiz-laboratuvari-acildi-77416