economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bir Prestij Caddesi De Uzundere İlçesine

Bir Prestij Caddesi De Uzundere İlçesine
A- A+ A

Şelalesi ve diğer doğal güzellikleri ile önemli turistik bölgelerden biri olan Uzundere İlçesi’nde, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatı ile sokak sağlıklaştırma projesi tamamlanarak uygulamaya başlandı.

Türkiye’nin 50 m yüksekten düşen en yüksek şelalesi olan Tortum Şelalesi’nin bulunduğu, Türkiye Turizm Stratejisi 2023’de önemli bir ekoturizm merkezi olarak markalaşma sürecinde yer alan Uzundere İlçesi’ndeki sokak sağlıklaştırma projesi çalışmaları kapsamında çatı sistemleri ve sokak aydınlatma elemanları yenileniyor, ayrıca dekoratif aydınlatma elemanları kullanılarak bütünlük sağlanıyor. Bina cephelerinde gerekli onarımlar yapıldıktan sonra vitrin, cam ve kapılar ahşap elemanlar ile değiştiriliyor, cepheler ise pervaz, söve ve kat silmeleriyle aslına uygun hale getiriliyor.

İlçenin tarihi ve doğal yapısı göz önünde bulundurularak yapılan tasarımlarda, yapıların özgün dokuları korunarak sağlıklaştırma yapılıyor. Bina yüzeylerinde ahşap ağırlıklı çalışmalar yapılırken, duvarlarda taş kullanımı, balkonlarda ise ferforje korkuluk ve çiçek saksıları kullanılarak sokak sağlıklaştırması gerçekleştiriliyor.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/erzurum-haberleri/bir-prestij-caddesi-de-uzundere-ilcesine-75458