economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hayvancılık İşletmelerine 26 Milyon Tl Destekleme Ödemesi Yapıldı

Hayvancılık İşletmelerine 26 Milyon Tl Destekleme Ödemesi Yapıldı
A- A+ A

Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, Erzurum’da tarımsal desteklemeler içerisinde önemli bir yer tutan hayvancılık desteklemelerinden hayvancılık işletmelerine 26 milyon TL destekleme ödemesi yapıldığını açıkladı.

Akar, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, anaç sığır, anaç koyun-keçi, manda ve buzağı destekleme ödemelerine başladığını bu kapsamda Anaç sığır için 14,6 milyon, Anaç Koyun Keçi 9,9 milyon TL, Buzağı için 1,3 milyon TL ve Anaç Manda için 248 bin TL olmak üzere toplamda 26 milyon TL’nin Erzurum’da hayvancılık işletmelerine aktarılmaya başladığını belirtti.

“İlimiz için tarım ne kadar önemli ise tarımın içinde de hayvancılık vazgeçilmez bir unsurdur. Büyük baş hayvan sayısı bakımından Konya ile yarışan ilimiz küçük başta ise son yıllarda hızlı bir artış göstererek 18 sıraya yükselmiştir” diyen Akar, Tarımsal destekleme içerisinde yok denecek kadar az pay alan hayvancılık desteklemelerinin günümüzde Erzurum’da yüzde 50 den fazla pay aldığını bu payın ülke genelinde ise yüzde 30’lar civarında olduğunu belirtti.

Akar, Mart ayının ilk haftasında yapılan bu destekleme ile üreticilerin bahara daha coşkulu ve umutlu girdiklerini, önümüzdeki yıllarda bu desteklemelerin artarak devam etmesini temenni ettiği sözlerine ekledi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/erzurum-haberleri/hayvancilik-isletmelerine-26-milyon-tl-destekleme-odemesi-yapildi-19063