economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mhp'li Ertürk Çimen Müjde Verdi: “Doğu'dan Vergi Alınmayacak”

Mhp'li Ertürk Çimen Müjde Verdi: “Doğu'dan Vergi Alınmayacak”
A- A+ A

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Erzurum Milletvekili adayı Ertürk Çimen, MHP iktidarında Erzurum ve bölgeye yönelik olarak yürütülecek ekonomi politikalarıyla ilgili ilk ipucunu verdi. Çimen, “Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak amacıyla en az 1 kişi bile istihdam eden tüm işletmelere vergi muafiyeti getirilecek. Eski ya da yeni farkı olmaksızın, Erzurum’da faaliyet gösteren tüm işletmelerin SSK primlerinde çok ciddi oranlarda indirime gidilecek” dedi.

MHP Erzurum Milletvekili adayı Ertürk Çimen, Erzurum’a müjde üstüne müjde verdi. Çimen, MHP’nin seçim beyannamesinin açıklanmasının ardından bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmaya yönelik olarak atacakları adımlardan birkaçını sıraladı.

MHP İKTİDARINDA BÖLGEYE VERGİ MUAFİYETİ GELİYOR

Çimen, “MHP iktidarında Teşvik Yasası baştan aşağı yeniden dizayn edilecek. Erzurum gibi gelişmişlik sıralamasında çok gerilerde seyreden şehirlere özel ekonomi politikaları uygulanacak. En basit örnekle; Erzurum’da tek bir kişi çalıştıran işletmeler bile Teşvik Yasası’na dahil edilecek, vergi muafiyetine tabi tutulacak. SSK primlerinde çok ciddi indirimler yapılacak, hatta belirli şartlar dahilinde muafiyet getirilecek. Esnafın altında ezildiği ağır maliyet yükü ortadan kaldırılacağı gibi, yeni istihdam sağlayanlara ve yeni iş sahaları oluşturanlara en büyük desteği hükümetimiz verecek” diye konuştu.

ÇİMEN: “BUNLARIN İSRAFI BİLE 20 YILLIK KAYNAK DEMEK”

AKP hükümetinin, son günlerde moda haline getirdiği söylemlerin başında “kaynağı nereden bulacaksınız?” şeklindeki sorunun geldiğine dikkati çeken Ertürk Çimen, şunları kaydetti: “Sadece bizim bölgemizden tahsil edilen vergi, Türkiye’de tahsil edilen yıllık toplam verginin yüzde 1’ine denk geliyor. Yani bu bölgeden hiç vergi alınmamasının bile ülke ekonomisine olumsuz herhangi bir tesiri yok. Kaldı ki; şu andaki hükümetin yaptığı kaynak israfı bile Doğu Anadolu Bölgesi’nden 20 yılda alınacak vergiye eşit. Bize kaynak soranlar, evvela devletin kaynaklarını nasıl heba ettiklerinin hesabını versinler” ifadelerini kullandı

ERZURUM’DAKİ ŞİRKETLERDE İFLAS SÜRECİ

MHP’li aday Ertürk Çimen, Erzurum’da 50’den fazla işletmenin iflas erteleme kararı aldığını anımsatarak, “Hadi diyelim bu işletmelerin 3’ü ya da 5’inin iflas etmesinin sebebi sermaye yetersizliği ya da amatörlük olsun. Geriye kalan 45’i de mi beceriksiz, yani onlarca işletmeden hiçbirisi mi iş bilmiyor? Olmaz böyle şey!” şeklinde konuştu.

MHP iktidarında Doğu Anadolu Bölgesi’nin kısa vadede 5, uzun vadede 10 yıl içerisinde silkinerek kendine geleceğini ve bu durumun bölge illerinde tersine göç etkisi yapacağını vurgulayan Çimen, “Bizim iktidarımızda herkes doğduğu yerde doyacak. İnsanımız, çareyi büyükşehirlere göç etmekte aramayacak. Kaldı ki; göç eden her bir birey, gittiği büyükşehirlerde devlete çok daha fazla maliyet oluşturuyor. Siz bu insanları doğdukları yerde doyurursanız, devleti de ekstra bir maliyetten kurtarmış olursunuz. Birileri bize kaynak soruyor, alın size kaynak” dedi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/erzurum-haberleri/mhpli-erturk-cimen-mujde-verdi-dogudan-vergi-alinmayacak-63247