economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Sanko Sanat Galerisi'nde Resim Sergisi

Sanko Sanat Galerisi'nde Resim Sergisi
A- A+ A

Ressam Şefkat İşlegen, Sanko Sanat Galerisi’nde 6 Mart Cuma günü, “Değiş/imler” temalı resim sergisi açacak.

Linol baskı ve akrilik tekniğinde hazırlanan sergisinde hayatın yıpratıcı, yorucu, hızlı temposundan uzaklaşmayı “değiş/imler” adı altında bulmaya çalışan sanatçı, figürlerindeki deformasyonla bunları dile getirmeye çalışıyor.

“Benim için resim yapmak bir düşünme, etkinliğidir. Bu aynı zamanda bir yaşama biçimidir” diyen İşlegen, düşünerek, üreterek yaşamanın, kendisini ve çevresini daha anlamlı kılmanın yollarından biri oluğunu söyledi.

Ortaya atılan objelerin doğadan alınsın veya alınmasın öncelikle anlatmak istediklerini dile getirmeleri gerektiğini belirten İşlegen, “Resim yapmayı, öncelikle düşünsel bir etkinlik ve dile getirmek istediklerimin bir göstergesi olarak tanımlıyorum. Resimde biçimler ve renkler teknik ne olursa olsun önemli değildir. Yalnızca sonuç önemlidir” dedi.

Her çalışmanın izleyicinin ilgisini çekemeyebileceğini, sanatçının sunduğu ve iletmek istediği anlamda bütünlük kazandırmasının önemli olduğunu kaydeden İşlegen, “Resim yapmayı duygularımla ilgili bir eylem olarak görüyorum. Bir anlamda da resim yapmak sorun çıkarmaktır ve onlara her resimde çözüm bulabilme çabasıdır” diye konuştu.

Şevkat İşlegen İzmir’de doğdu. 1978 yılında İzmir Buca Eğitim Fakültesi Resim (Grafik) Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladı.

Sanatçı, özgün grafik baskı çalışmalarında genelde linolü tercih ediyor. Mono print tarzında soyut çalışmalara da yer veren sanatçı, bugüne kadar yurt içinde 45 kişisel sergi açtı, uluslararası 32 sanat sempozyumuna katılarak Türkiye’yi temsil etti.

Yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçının, 2010 yılında katıldığı Bejning Bienali’nde (Çin Halk Cumhuriyeti) eseri sergilenmeye değer görüldü. Kanal Ege televizyonunda 3 yıl Renkahenk programının yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlenen, Uluslararası Plastik Sanatçılar ve Birleşmiş Ressamlar Derneği üyesi olan sanatçı çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürüyor.

Sanatçı 1998-2012 yılları arasında Paris (Fransa), Bremen, Essen, Köln (Almanya), Gent (Belçika), Floransa (İtalya), Stockholm (İsveç), Tokyo (Japonya), New York, Los Angeles, Manhattan, Miami (ABD), Prizren (Kosova), Tiran (Arnavutluk) ve Nahcevan’da sergi açtı.

1998 - 2009 yılları arasında çeşitli kurumlardan 7 ödül alan İşlegen’in 6 Mart Cuma günü saat 17.30’da Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak sergisi, 27 Mart tarihine kadar açık kalacağı belirtildi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/gaziantep-haberleri/sanko-sanat-galerisinde-resim-sergisi-69105