economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

7 Bölge 7 Renk Kültür Sanat Günleri Sultanahmet'te Start Aldı

7 Bölge 7 Renk Kültür Sanat Günleri Sultanahmet'te Start Aldı
A- A+ A

Fatih Belediyesi ile Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı işbirliği ile bu yıl beşincisi düzenlenen ‘7 Bölge 7 Renk Kültür Ve Sanat Günleri’ etkinliği ile Türkiye’nin halk oyunları Sultanahmet’e taşındı. Her gün farklı bölgelerin oyunlarının sahneleneceği etkinlikte, ilk gün Doğu Anadolu Bölgesi’nin halk oyunları ve müzikleri sergilendi.

‘Doğunun Ayak Sesleri’ konulu gösteri ile bölgenin halay türü oyunları sahnelendi. Birlik ve beraberliğin omuz omuza sergilendiği programda, oynanan oyunlarla görsel ve kültürel oyun şöleni gerçekleştirildi. Doğu müziklerinin de sergilendiği programa farklı kültürlerden insanlar yoğun katılım gösterdi. Program sonrası Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı tarafından Motif Halk Oyunları Eğitim Derneği Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki Baykal’a çiçek takdim edildi.

“FATİH BELEDİYESİ HER FAALİYETLERİ İLE SIRADAN BİR BELEDİYECİLİK YAPMADIĞINI ORTAYA KOYUYOR”

Farklı kültürleri bir arada buluşturmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Suver, “7 Bölge 7 Renk, bunlar bizim renklerimiz. Milletimizin, ülkemizin tarihi birikimlerinin oluşturduğu renkler. Fatih, ilk İstanbul, medeniyetlerin, kültürlerin, dillerin, ırkların buluştuğu bir yer. Dolayısıyla bu kadar zengin bir birikimin bir merkeziyet teşkil etmesi söz konusudur. Biz bu ülkemizin 7 rengini aynı zamanda Fatih’imizi ziyaret eden diğer kültürlerle de buluşturmuş oluyoruz. Dolayısıyla Fatih yerelle küreselin buluşma noktası oluyor. Müzik evrensel bir dildir. Bu aynı zamanda hem bizim milli kültürümüzün kendi içinde kaynaşması hem de Fatih’i ziyaret eden diğer kültürlerin temsilcileriyle de kaynaşması anlamında güzel bir program. Yerelin ve evrenselin küresel kültürün buluşma noktasını bu şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu buluşmalar aynı zamanda çok ihtiyacını duyduğumuz barış sürecimize de evrensel dil olan müzik ile bir katkı sunacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/istanbul-haberleri/7-bolge-7-renk-kultur-sanat-gunleri-sultanahmette-start-aldi-61774