economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Keçi Memesi Hastalığının Bilinmeyeleri

Keçi Memesi Hastalığının Bilinmeyeleri
A- A+ A

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doktor Naci Çelik, Tübüler Göğüs Deformitesi (Keçi memesi) hastalığının 13-14 yaşlarında başladığını belirterek bilinmeyen yönleri hakkında bilgi verdi.

Tubuler (tübüler) göğüs deformitesinin halk arasında keçi göğüsü olarak da bilinen bir durum olduğunu kaydeden Çelik, şöyle konuştu:

“Doğumsal bir durumdur ve genellikle göğüs büyümesinin başladığı 13-14 yaşlardan sonra fark edilir. Hastaların doktora başvurması da genellikle bu dönemlerde başlar.

Tubuler göğüs deformitesinde göğüs dokusu areole yani göğüs başının etrafında toplanmıştır ve tabanda konstiktif bir bant bulunur. Deyim yerindeyse göğüs dokusu göğüs başına dogru fıtıklaşmıştır. Görüntü olarak genellikle iki göğüs arası oldukça açıktır ve memeler göğüs kafesi üzerinde sarkık ve küçük bir top gibi görünürler. Tabii ki deformite değişik derecelerde ve boyutlarda olabileceği gibi tek göğüsü veya her iki göğüsü etkileyebilir. Tubuler meme deformitesi olan hastalar genellikle durumun farkında değildir ve doktora göğüs küçüklüğü şikayeti veya nadiren göğüs de sarkıklık ve küçüklük şikayeti ile başvururlar.

Tanı bir plastik cerrah tarafından özellikle deformite çok belirginse sadece muayene ile koyulabilir. Bazı çok hafif tubuler göğüsler deneyimli olmayan plastik cerrahlar tarafından bile anlaşılmayabilir ve bu tanının koyulmaması sonucunda yapılan basit bir göğüs büyültme ameliyatı hastayı hiç de memnun etmeyecek sonuçlar verebilir. Tubuler göğüs deformitelerine yaklaşım kesinlikle klasik bir göğüs büyütme ameliyatından farklı olmalıdır. Ayrıca tubuler göğüs deformitesinin ayırıcı tanısında diğer meme ve göğüs deformiteleri (poland sendromu, pectus carinatum ve excavatum vb) de dikkate alınmalıdır.

Tedavi deformitenin derecesi, göğüslerin büyüklüğü ve hastanın isteğine göre değişik şekillerde yapılabilir. Bu deformitenin ameliyat dışında herhangi bir tedavisi yoktur.

Tubuler göğüs deformitesinin ciddi bozukluk yarattığı durumlar sorun değildir çünkü bunlar en deneyimsiz doktorlar tarafından bile kolaylıkla taninabilir. Her ne kadar bu tur ciddi deformitelerde yapılması gereken operasyonlar basit bir göğüs büyütme veya dikleştirme ameliyatından çok zor olsa da sonuç olarak deformite belli ve operasyon sekli bellidir.

Tubuler göğüs deformitesinde asıl zor durum bu konularda deneyimsiz bir cerrahın hafif ya da gizli tubuler göğüs deformitesini gozden kaçırıp hastaya klasik bir göğüs büyütme ameliyatı yapmasıdır. Sonuç ne hastayı ne doktoru memnun eder ve bazen özellikle gizli tubuler göğüs deformitesinin operasyon nedeniyle iyice artmasından dolayı (çünkü alta yerleştirilen protez göğüs dokusunu iterek deformiteyi arttırır) hasta ameliyatından bir sure sonra protezlerini çıkarttırmak dahi isteyebilir. Bazen deformite tek göğüstedir ve fark edilmediği için göğüs büyütme sonrası çok ciddi göğüs asimetrileri ortaya çıkar. Halbuki deformite operasyon öncesinde bu konuda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından görülür ve uygun bir şekilde değerlendirilirse evet tedavi yine göğüs büyütme ameliyatıdır ancak klasik bir göğüs büyütme ameliyatından farklı bir teknik, farklı sekil ve büyüklüklerde protezler kullanılarak yapılmalıdır.

Belirgin keçi göğüsü deformitelerinde yaklaşım protezli veya protezsiz olabildiği gibi çok nadir bazı durumlarda normalde onaylamasam da memeye yağ enjeksiyonu yapılması gerekebilir.

Deformitenin özelliğinden dolayı operasyon amaçları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

"*Büyük areolayı küçültmek

* Göğüsün sarkık götünümünü düzeltmek

*Konstriktif halkayı yok etmek

*İnferior pole eksikliğini gidermek

*Her iki göğüs arasındaki dekolte bölümündeli ayrıklığı düzeltmek

* Göğüsleri vücut ölçüsüne göre ideal büyüklüğe getirmek

Operasyon tubuler göğüs konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapılmalı ve hasta operasyon sonrası takip edilmelidir. Protez kullanılsa da kullanılmasa da operasyon göğüs büyütme ameliyatından tamamen farklı şekilde ve farklı amaçlarla yapılır.”

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/istanbul-haberleri/keci-memesi-hastaliginin-bilinmeyeleri-18223