economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Torbalı'da Sanayi Tesisleri Ve Tarım İşsizliğin Önüne Geçti

Torbalı'da Sanayi Tesisleri Ve Tarım İşsizliğin Önüne Geçti
A- A+ A

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle bir araya gelen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçenin göç almasına rağmen sanayi tesisleri ve tarımı sayesinde işsizliğin olmadığını kaydetti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri ve aileleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, Torbalı Belediyesi ile gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, EMD İzmir Şubesi üyeleri ve aileleri Metropolis antik kenti ve Dağtekke Köyü’nü ziyaret ederek, Ayrancılar Üçpınarlar Rekreasyon Alanı’nda piknik yaptı. Gönüllerinde eğlenen üyeler, keyifli bir gün geçirdi.

EMD üyeleri ile Metropolis antik kentinde bir araya gelen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ilçede yaptığı çalışmaları anlattı. Göreve başladığında iki hayalinin olduğunu belirten Başkan Görmez, hayallerinden ilki olan Fetrek Çayı Projesi’nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan aldıkları destekle yola çıktıklarına dile getirdi. Kendisinin talebi ile DSİ ekiplerinin bölgede çalışmalara başladığını ifade eden Başkan Görmez, "Fetrek Çayı’nda başlatılan ıslah çalışmaları bölgenin yıllardır çektiği afet riskini ortadan kaldıracak. 22 kilometre uzunluğundaki havzanın iki yanı yeşil alan ve sosyal tesislerle donatılacak. Önemli bir çekim merkezi haline getirilecek. Hem önemli bir sorundan kurtulacağız hem de vatandaşlarımızın zaman geçireceği yeni bir yeşil alan kazanmış olacağız. Torbalı belki de yelken sporunun yapılacağı bir ilçeye dönüşecek" diye konuştu.

İkinci hayalinin ilçeye bir devlet üniversitesi kazandırmak olduğunu dile getiren Görmez, üniversitenin sadece Torbalı ölçeğinde değil Küçük Menderes Havzası’nı kucaklayacak bir yapıda olması yönünde girişimleri olacağını ifade etti. Sanayi tesislerinde çalışacak kalifiye eleman yetiştirilmesi için ilçede üniversite kurulmasını önemsediklerini kaydeden Görmez, üniversitenin havzaya katkısının tartışılamayacağını aktardı.

"SURİYELİLER BİLE İŞ BULDU"

Torbalı’da 600 sanayi tesisi olduğunu ve mevcut sanayi alanlarında 400 yeni tesisin kurulabileceğine işaret eden Başkan Görmez, 150 bin nüfuslu ilçede her yıl 10 bin göç alınmasına rağmen sanayi tesisleri ve tarımı sayesinde işsizliğin olmadığını söyledi. Görmez, ilçe genelindeki 5 bin Suriyeli’nin bile iş bulabildiğini ve Torbalı’nın 10 yıllık gelecekte 250 bin nüfuslu bir ilçeye dönüşeceğini belirtti.

İlçede gerçekleştirilen geleneksel rahvan at yarışları ve deve güreşleri ile çok sayıda yerli turistin Torbalı’ya akın ettiğini de belirten Başkan Görmez, "Torbalı İzmirlilerin daha çok sanayi ya da tarımla tanıdığı bir kent. Ancak ilçemiz başta Metropolis antik kenti olmak üzere birbirinden farklı kültürel değerle turistik bir çekim merkezi haline gelebilir. İZBAN’ın da Torbalı’ya uzamasıyla tam anlamıyla metropol ilçeye dönüşeceğiz. Sadece geçmek için değil ziyaret için de ilçemize bekliyoruz. Göreve başladığımızda ilçemizde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6 metrekareydi. Bizim önümüzdeki iki yılda hedefimiz 18 metrekare. Bu çerçevede çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/izmir-haberleri/torbalida-sanayi-tesisleri-ve-tarim-issizligin-onune-gecti-30107
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri