economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kulu'da Çiftçilere Zararlı Kımıl Uyarısı

Kulu'da Çiftçilere Zararlı Kımıl Uyarısı
A- A+ A

Konya’nın Kulu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tufan Kaya, ekili alanlardaki zararlı kımıl konusunda çiftçilere uyarılarda bulundu.

Kulu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tufan Kaya, hububatın önemli zararlılarından olan kımıl zararlısının kışlaklardan ekili arazilere inişlerinin başladığını ifade etti. Kaya, “Bakanlık tarafından kımıl mücadelesi yönetimli çiftçi mücadelesi şeklinde programlandığından kımıl toplu inişlerinin olduğu hububat alanlarında çiftçilerin hububat ekilişlerini sabah ve akşam serin saatlerinde kontrol etmeleri gerekir. Metrekarede en az 2 adet veya daha fazla kımıl ergini gördükleri yerlerde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze gelerek gereken bilgiler ve kullanılacak ilaç miktar ve tavsiyelerini alarak uygulama yapmaları önem arz etmektedir” dedi.

Kımıl ile mücadelenin zamanında yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Kaya, geç müdahalede hububat miktarında meydana gelebilecek zarara uğramamaları konusunda kımılın vereceği zararı dikkate almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/konya-haberleri/kuluda-ciftcilere-zararli-kimil-uyarisi-86923
Etiketler: Konya, Konya Haberleri