economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tübitak-Teydeb Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Tübitak-Teydeb Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
A- A+ A

TÜBİTAK, Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Ticaret Borsası (KTB) ve KTO Karatay Üniversitesi işbirliğiyle TÜBİTAK-TEYDEB Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik’in de katıldığı programa iş dünyası ve akademik camia yoğun ilgi gösterdi. Programın açılışında konuşan TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik, Konya’da özel sektör Ar-Ge merkezi sayısının artırılması gerektiğine vurgu yaparak, Konya’nın TÜBİTAK-TEYDEB desteklerinden aldığı pay hakkında bilgi verdi.

“KONYA’DA ÖNE ÇIKAN ÜÇ ALAN”

TÜBİTAK’ın teknoloji ve yenilik desteklerini anlatan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, KOBİ’lerin TÜBİTAK’ın desteklerinden oransal olarak daha fazla yararlandıklarını ancak miktar olarak düşük kaldıklarını söyledi. Konya’nın TÜBİTAK TEYDEB desteklerinden aldığı payın artırılması gerektiğini kaydeden Başkan Çelik, “2014 yılında Konya ilimizin yararlandığı özel sektör desteklerinin teknolojik alan dağılımına baktığımızda 3 alanın öne çıktığını görüyoruz. Makine-İmalat Teknolojileri alanı 32 proje ve 3,5 milyon TL hibe destek ile ilk sırada yer alıyor. Öte yandan gıda, tarım ve hayvancılık ile otomotiv alanlarında yoğunlaşma yaşandığını görüyoruz. Sağlık, bilişim, enerji, metal sanayi ve madencilik, inşaat alanlarında da 3’er proje olmak üzere toplam 15 proje desteklenmiş ve 1,4 milyon TL hibe destek sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“AŞILMASI GEREKEN İKİ SORUN”

TÜBİTAK gibi kurumları iş dünyası ile birlikte görmekten son derece memnuniyet duyduğunu ifade eden KSO Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu ise, Türkiye’nin ortak bir sorumlulukla büyütülebileceğinin altını çizdi. Türkiye’nin ileri teknoloji üretim ve ihracat kapasitesinin mutlaka artırılması gerektiğine vurgu yapan Tekelioğlu, “Bugün tüm dünyanın sorunu büyüme. Bütün ülkeler bir çıkış yolu ararken, Türkiye de pek çok ülke gibi bu çıkış yolunun üretim ve ihracatta olduğunu son yıllarda daha iyi kavramış görünüyor. Son 10-12 yılda gösterilen başarı da, bu stratejinin eseri. Son 10 yıla bir göz atacak olursak, Türkiye, son 10 yılda 23 binin üzerinde yeni ihracatçı firma kazandı. İhracatı 1 milyar doları aşan il sayımız son 10 yılda, 8’den 16’ya çıktı. Ancak tüm bu başarılara rağmen aşamadığımız ve kısa bir süre içerisinde de aşmak zorunda olduğumuz bazı sorunlarımız var. Bunlardan birisi kişi başı ihracat. Üretimde teknoloji yoğunluğumuz düşük olduğu için, kişi başı ihracatımız halen istediğimiz noktada değil. Aşmak zorunda olduğumuz ikinci sorun da, Orta Gelir Tuzağı. 10 bin dolar kişi başı geliri ilk defa 2008 yılında aşan Türkiye, 21 çeyrektir kesintisiz büyümesine rağmen halen 11 bin dolara ulaşamadı” şeklinde konuştu.

“İLERİ TEKNOLOJİ İHRACATINI ARTIRMALIYIZ”

Programda konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk ise, ileri teknoloji ürünlerinin payının artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Çin, Güney Kore, Meksika, Malezya gibi ülkelerin ileri teknoloji ihracatında yıldızlarının parladığını ifade eden Öztürk, “Son 13 yılda ihracatımız artmasına rağmen ileri teknolojili ürünlerinin payı artmıyor. İleri teknoloji ticaretinin mal ticaretindeki payı büyümeyi geride bırakması ve bunun sonucu olarak da ileri teknoloji ihracatının parasal büyüklüğünün 2030 yılına kadar üç kat artması bekleniyor. Ülke olarak gelecek hedeflerimizi gerçekleştirmek ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak ileri teknoloji ihracatındaki payımızı daha yukarılara taşımak zorundayız” dedi.

Programın devamında TEYDEB Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Alper Şeker, TEYDEB Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan, Girişimcilik Destekleme Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri Dr. Vedat Sinan Tandoğan ile Mali Denetleme ve Sözleşmeler Müdürlüğü Uzmanı Sinan Özer TÜBİTAK’ın destek programları ile ilgili bilgiler vererek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/konya-haberleri/tubitak-teydeb-bilgilendirme-toplantisi-gerceklestirildi-77448
Etiketler: Konya, Konya Haberleri