economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mardin'de 776 Trafik Kazasında 22 Kişi Hayatını Kaybetti

Mardin'de 776 Trafik Kazasında 22 Kişi Hayatını Kaybetti
A- A+ A

Mardin’de 2014 yılı içerinde yaşanan 776 trafik kazasında 22 kişi hayatını kaybetti, bin 360 kişi de yaralandı.

Mardin Valiliği Karayolu Trafik Haftası Tertip Komitesi’nin, Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendiği programla Karayolu Trafik Haftası etkinliklerinin startını verdi. Programa Mardin Vali Vekili Ali Güldoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Mardin İl Jandarma Komutanı Alaattin Karsavuran daire amirleri ve öğrenciler katıldı. Toplantının açılışında konuşan Mardin Vali Vekili Ali Güldoğan, trafik sorununun araç sayısının artmasıyla birlikte toplumların ortak problemine dönüştüğünü kaydetti. Güldoğan, "Bu sorunu çözmek için gerek merkezi hükümetlerce gerekse de yerel yönetimlerce birçok tedbir alınmakla birlikte maalesef sadece ülkemizin değil dünyanın da insanlığında ortak problemi olarak karşımızda duruyor" dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, toplumun her kesimini etkileyen trafik kazalarında birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini ve milyarlarca liralık milli servetin heba olduğuna dikkat çekti. Pekcan, "Ülkemizde trafik sorunu öncelikli olarak çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir. 1984 yılından bu yana ülkemizde trafik kazaları nedeniyle yaklaşık olarak 150 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Terörünün başladığı 1970’li yıllardan itibaren bir kıyaslama yaptığımızda, trafik kazasından ölenlerin sayısının, terör nedeniyle hayatını kaybedenlerin üç katı olduğunu görüyoruz. Yine bu kazalar nedeniyle meydana gelen sosyo-ekonomik kayıp yaklaşık 20 milyar lira civarındadır" diye konuştu.

"1 YILDA 22 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ BİN 360 KİŞİ YARALANDI"

Türkiye’de 24 milyonun üzerinde sürücü, 18 milyonun üzerinde de kayıtlı araç bulunduğu ifade eden Pekcan, "Her yıl ortalama 1 milyon civarında yeni sürücü ile yine 1 milyon civarında yeni araç trafiğe çıkmaktadır. Ülkemizde 2014 yılı sonu itibariyle 18 milyon 828 bin 721 motorlu araç bulunmaktadır. Bu artışlara paralel olarak başta ulaşım altyapısı olmak üzere, eğitim, denetim ve sağlık imkanlarının da arttırılması gerekmektedir. Araç, sürücü ve ulaşım talebindeki artışa rağmen, son yıllarda ölüm oranında yüzde 23 azalma sağlanmıştır. Diğer bir ifadeyle yılda 10 bin civarında vatandaşımız hayatını kaybetmekteyken, yaşanan gelişmeler ve uygulanan projelerle bu sayı, 8 bin civarına düşürülmüştür. Trafik kazalarından dolayı 2014 yılında ilimiz genelinde, 776 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 22 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 360 kişi de yaralanmıştır" ifadelerini kullandı.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/mardin-haberleri/mardinde-776-trafik-kazasinda-22-kisi-hayatini-kaybetti-77534
Etiketler: Mardin, Mardin Haberleri