economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Haddat'tan 'Basın Kampüsü' Projesi

Haddat'tan 'Basın Kampüsü' Projesi
A- A+ A

AK Parti Mersin Milletvekili Aday Adayı Muhammet Kürşat Haddat, ’kent lobiciliği’nin geliştirilmesi için ’Basın Kampüsü’ projesi ile yerel basın lobisi oluşturulması gerektiğini söyledi.

Haddat, yaptığı yazılı açıklamada, "Eğer bir kent, ihtiyaç duyduğu şeylerin başında ’Kent Lobiciliği’ olduğunu biliyor ama yerel basını etkili kullanamıyorsa, çözüm yerel yöneticiler tarafından bulunmalıdır. Bunun için ’Mersin Basın Kampüsü Projesi’ ile Türkiye’nin en nitelikli yerel basın lobisi oluşturulabilir. Kurulacak modern basın kampüsü ile Mersin’deki sürekli yayın yapan bütün medya kuruluşlarına yer verilecektir. Bu merkezde ortak yapılacak programlar için ana stüdyo, daha özel konuların işlenebildiği küçük stüdyolar olacaktır" dedi.

Düşünülen kampüs içerisinde, kente gelen gerek siyasi gerekse diğer ünlü kişilerin, gönül rahatlığıyla kullanılacağı modern ve büyük bir stüdyo ve imkanların yer alacağını kaydeden Haddat, "Öte yandan Mersin’deki basın örgütlerinin organize edeceği basın toplantıları için modern bir salon da burada yer alacaktır. Bu kampüsün yapımı ve devretme işi yerel yönetimlerin olacak, işletmesi ise yerel medya ve yerel yönetimlerin ortak yönetim kurulları ile olacaktır. Bu merkezde oluşacak birlik ve ortak bilgi paylaşımı sayesinde, eksik olan ’Mersin lobisi’ çalışmaları kurumsal bir yapıda, profesyonel ellerden çıkmaya başlayacaktır. Anadolu’da bir ilk özelliği taşıyacak bu kampüs sayesinde, ulusal basına sunulan kent haberleri anlam bütünlüğü ile taşınabilecektir. Bu da Mersin kaynaklarının, Mersin haberlerine nasıl bir anlam yükleme konusundaki gücünü artıracaktır" diye konuştu.

Haddat, çok popüler tartışma programlarının Mersin’de gerçekleşiyor olmasının, ulusal medya algısını çok doğru yönde etkileyeceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti; "Bu kampüste görev yapacak ve proje üretecek ekip ise Mersin Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinin desteği ile yapılacaktır. Üniversite öğrencileri hem bilgilerini pratiğe dökecek hem de imkan bulamadıkları fikirleri için doğal laboratuvar elde etme şansına sahip olacaklardır. Bu kampüs içerisinde ayrıca Türkiye’de ilk defa ’Yerel Basın Arşivi Müzesi’ yer alacaktır. Bu kısımda Mersin yerel basınının son 50 yıldaki başlıca yayınları dijital ortamda

ve kopya basım halinde yer alacaktır. Örneğin 1960 yılında Mersin Limanı açılırken Mersin’in beklentileri neler? Bu müze ziyaret edilebilir ve satılabilir ürünler içererek hem gelir sağlayacak hem de Mersinlilik bilincinin daha iyi oturması için fırsatlar sunacaktır."

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/mersin-haberleri/haddattan-basin-kampusu-projesi-12735
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri