economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Doğu Akdeniz Üniversiteleri Arge Proje Pazarı Ve Proje Yarışması

Doğu Akdeniz Üniversiteleri Arge Proje Pazarı Ve Proje Yarışması
A- A+ A

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA),TÜBİTAK ve Osmaniye Valiliği öncülüğünde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ev sahipliğinde yapılan ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile birlikte 12 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen 5. Doğu Akdeniz Üniversiteleri AR-GE Proje Pazarı ve Proje Yarışması Karacaoğlan Yerleşkesi Öğrenci Yaşam Merkezinde yapıldı.

66 projenin yer aldığı 5. Doğu Akdeniz Üniversiteleri AR-GE Proje Pazarı ve Proje Yarışması ödülleri bilim kurulunun oyları neticesinde sahiplerini buldu.

5. Doğu Akdeniz Üniversiteleri AR-GE Proje Pazarı ve Proje Yarışması’nın açış konuşmasını gerçekleştiren OKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sabri Ulukanlı, “OKÜ’nün Osmaniye ve bölgesi için attığı önemli adımlardan birisi olarak görülen bu etkinlikte birlikte yer aldığımız 12 Üniversite yönetimine, Üniversite-Sanayi işbirliği noktasından her zaman destek gördüğümüz sanayicilerimize, iş adamlarımıza Proje Yarışması’nın düzenlenmesinde emeği geçenlere başta Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türk olmak üzere Organizasyon Komitesine, Düzenleme Kuruluna, Bilim Kuruluna, projeleri ile yarışmaya katılan proje sahiplerine, DOĞAKA’ya, TÜBİTAK’a ve Osmaniye Valiliği’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Ödüllerin ilk defa iki kategoride (Öğretim Elemanları/İş Dünyası katılımcıları - öğrenciler) dağıtıldığı Doğu Akdeniz Üniversiteleri AR-GE Proje Pazarı ve Proje Yarışması’nda ilk kez mansiyon ödülleri de verildi.

Öğrenciler Kategorisi mansiyon ödülünü 20 proje numarası, Güvenli Asansör Sistemi başlıklı projesiyle Zirve Üniversitesi’nden Sultan Akan, OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türk’ten aldı.

Ödülü kazananlara katılımcı belgelerinin de verildiği törende Öğrenciler Kategorisi’nde 3. olan 25 proje numarası, Robin Water-Su Tasarruf Cihazı proje adıyla Enver Çağrı Yıldırım ödülü dizüstü bilgisayarı OKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Kayadelen’den 2. olan 25 proje numarası, İhtiyacım Var proje adıyla Murat Özdilek’ e ödülünü Sanko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Dağlı, proje numarası 10 olan Elektronik Atıklardan Nabh4 Yardımıyla Nano Gümüş Üretimi proje adıyla yarışmaya katılan Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri Medine Gül, Çağrı Eyüpoğlu ve Muhammed Mustafa Çiftler’e ödülü Ultrabook OKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sabri Ulukanlı tarafından takdim edildi.

Akademik ve İş Dünyası kategorisinde ise mansiyon ödülünü Çukurova Üniversite’sinden Ayhan Ertaş, Kerem Selvi, Ali Yaltırık ve Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Bircan’ın yaptığı ‘Elektro-Solar: Elektrik ve Solar Enerji Kaynaklı Araç Tasarımı ve Analizi’ projeleri ile OKÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Zeynep Türk’ten aldı.

Akademik ve İş Dünyası kategorisinde ‘İnsansız Hava Araçları (Uav) için Sesli Kontrol Yazılımı Geliştirilmesi’ proje adıyla katılan Zirve Üniversitesi’nden Ahmad Soliman Masri, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanver üçüncü olup ödüllerini Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bektaş Tepe’den, ‘Pnömatik Tahrikli Vücut Ağırlık Destekli Yürüyüş Rehabilitasyon Ortezi’ projesiyle katılan Çukurova Üniversitesi ve ABTÜ den Yrd. Doç. Dr. Mehmet İ. Sarıgeçili ve Arş. Gör. Hüseyin Emre Özgür ikinci olup ödülünü Çağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Akdeniz’den, ‘Kişiye Özel Ortopedik İmplant (Diz Protezi) Geliştirilmesi’ projesiyle katılan Çukurova Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Bircan’a ödülü OKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sabri Ulukanlı tarafından takdim edildi.

Mansiyon Ödülü MKG Mühendislik tarafından 500 TL olarak verilirken her iki kategoride yarışanlara ise Ultrabook ve dizüstü bilgisayarlar ödül olarak verildi.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/osmaniye-haberleri/dogu-akdeniz-universiteleri-arge-proje-pazari-ve-proje-yarismasi-14434