economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tunceli'de Travma Ve Yüzleşme Belgesel Günleri Düzenleniyor

Tunceli'de Travma Ve Yüzleşme Belgesel Günleri Düzenleniyor
A- A+ A

Tunceli’de Travma Çalışmaları Derneği, SES Dersim Şubesi ve belediyenin katkılarıyla 1. Travma ve Yüzleşme Belgesel Film Günleri düzenleniyor.

Belgesel Günleri nedeniyle Belediye Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programa Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, SES Dersim Şube Başkanı Özkan Uç, proje koordinatörü Aydın Yıldırım ve vatandaşlar katıldı. Psikiyatrist Dr. Azad Günderci’nin gösterimlere ilişkin bilgi vermesiyle başlayan programda konuşan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, "Bütün toplumların geçmişinde travmalar mevcut. Önemli olan bu travmalarla yüzleşmek ve bunların bir daha yaşanmamasının önüne geçmektir. Avrupa toplumları geçmişleriyle yüzleşmiş, utanç müzeleri yapmış ve bu acıların bir daha yaşanmaması için adım atmışlardır. Bizler de hiçbir halkı suçlamadan yaşadığımız travmaların halkımıza çektirdiği acılarla yüzleşilmesini bekliyoruz. Ancak bu yapılırsa gelecek kuşakların bir daha böyle acıları yaşamaması temin edilebilir" dedi.

SES Dersim Şube Başkanı Özkan Uç, başta Dersim 1938 olmak üzere yaşanan bütün travma ve acılarla yüzleşilmesi gerektiğini dile getirirken, proje koordinatörü Aydın Yıldırım ise son yüzyılda Türkiye’de yaşanan travmalara değinerek, "Bir daha bu tür travmalar yaşanmaması için bunlarla hesaplaşmak zorundayız. Bunun ilk ayağı da yüzleşmedir. Bu anlamda belgesel sinemanın yüzleşme için önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz. Son yüzyılda yaşanan toplumsal travma olaylarını anlatan belgesellerden bir seçki hazırladık. Bunlar dört gün boyunca ücretsiz şekilde gösterilecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinliğin ilk belgeseli olan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli belgesel filmin gösterimi gerçekleştirildi.

Dört gün boyunca dört seans halinde gösterimi yapılacak belgesel filmler şöyle:

"Yeryüzü Aşkın Yüzü Olancaya Dek, 19 Ocak’tan 19 Ocak’a Ne Oldu, Ölücanlar, Ekümenopolis, Ağlama Anne Güzel Yerdeyim, Cennetin Düşüşü, Ekinler Kan İçindeydi, Benim Çocuğum, Pippa’ya Mektubum, Oğlunuz Erdal, 5 No’lu Cezaevi, Masumiyet Tuzağı/Lice Defteri, Dersim 38, Karavagon/38 Dersim Sürgünleri, İki Tutam Saç/Türkçe Pekiyi, Kırmızı Kalem."

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/tunceli-haberleri/tuncelide-travma-ve-yuzlesme-belgesel-gunleri-duzenleniyor-43922