economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Yozgat Bozok Üniversitesi Hazırladığı Proje İle Öğrencilere Fen Ve Matematiği Sevdirecek

Yozgat Bozok Üniversitesi Hazırladığı Proje İle Öğrencilere Fen Ve Matematiği Sevdirecek
A- A+ A

Bozok Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Metin’in yürütücülüğünü üstlendiği “Fen ve Matematiğin Gizemli Dünyası Keşfediliyor: Küçük Mucitler İş Başında” isimli proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesinin ilk TÜBİTAK 4004 projesi olma özelliği taşıyan proje, Yozgatlı öğrencilere bilimsel bir şölen yaşatmayı hedefliyor. 06-13 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan proje de fen ve matematiğe olan ilgiyi artıracaklarını belirten Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Metin, projenin hazırlanmasında öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğretmen ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan 20 kişilik geniş bir kadronun katkı sağladığını söyledi.

Projenin çocuklara, eğlenceli bir ortamda yaparak yaşayarak, bilimsel ve eleştirel düşünme, sorgulama, merak duyma, sorun çözme gibi temel beceriler kazandırmayı amaçladığını vurgulayan Doç.Dr. Metin, “Çocukların erken yaşta bilimin ve sanatın eğlenceli yüzü ile tanışmalarını için fırsatlar sunmak gibi faydalar sağlayacak. Projenin genel amacının ise Yozgat ili Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evlerinde kalan ve köy okullarında okuyan öğrencilerin bilime yönelik olumlu düşüncelere sahip olmalarını ve bilime, bilim insanlarına bakışlarını olumlu olarak değiştirmelerini sağlamaktır. Projenin hitap ettiği hedef kitlesi, Yozgat ili Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evlerinde, çocuk evlerinde kalan ve ilin köy okullarının 7 sınıfa giden öğrencilerden oluşmaktadır. Bu proje Yozgat’ın farklı sosyo-kültürel çevrelerindeki okullarından gelen ve birbirini tanımayan öğrencilerin sosyal bir ortam içerisinde bilimsel etkinlikler kapsamında yeni dostluklar kurmasına ve işbirliklerin sağlanmasına imkan tanıyacaktır” dedi.

Eğitim Fakültesinde bir ilk olan proje, ilerleyen zamanlarda da yeni projelere yol göstermesi ve örnek olması bakımından da önem arz ettiğine değinen Metin, “Projeye destek verdiği için TÜBİTAK’a, proje boyunca işbirliği içinde olacakları İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evleri’, Çocuk Evleri’ nede teşekkür ediyorum” diye konuştu.

http://www.aygazete.com/yerel-haberler/yozgat-haberleri/yozgat-bozok-universitesi-hazirladigi-proje-ile-ogrencilere-fen-ve-matematigi-sevdirecek-19123
Etiketler: Yozgat, Yozgat Haberleri